Prečo dcérka počas dojčenia zvracia?

Zodpovedané
14. máj 2021

Dobrý deň,

už tretí deň mi dcéra zvracia. Deje sa to aj počas dojčenia, aj keď nedojčím, aj počas kľudného ležania. Opakuje sa to niekoľkokrát do dňa.

Keď ju dojčím, tak to hneď vyzvracia a tým pádom ju musím dojčiť znovu. Mám pocit, že na druhé dojčenie mám už príliš málo mlieka. Beriem už 4. deň Pregnafolin + DHA.

Nemôže jej to škodiť?

A ešte jedna otázka. Mám ploché bradavky, takže sa mi horšie dojčí.

Pomôže mi klobúčik?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ neviem zásadné informácie ako je bábätko staré, ako dlho situácia trvá. Zvracia znamená, že grcká, alebo zvracia oblúkom? Dojčilo sa predtým dobre a teraz začalo zvracať?

Pokiaľ ide o novorodenca a ste čerstvo po pôrode a ide o priebežné grckanie, nejde zrejme o nič závažné. Bábätko sa postupne rozdojčí. Ak má plné bruško, môže sa často stávať, že mlieko vygrcne. Tento mierny reflux je častý, grcká väčšina bábätiek. Záleží, či váhovo prospieva a či zvracanie jej inak neobťažuje - nebudí sa kvôli nemu a či je spokojné.

Klobúčik dôrazne neodporúčam, všetko by len skomplikoval. Nebojte sa, ak sa bábätko prisáva. Postupne si všetko osvojíte a budete dojčiť aj s plochými bradavkami bez problémov.

Nebojte sa, že na budúce dojčenie už nebude mlieko. Mlieka bude toľko, koľko bábo potrebuje. Čím častejšie sa bude dojčiť, tým viac mlieka sa vytvorí.

Dojčite vždy z oboch pŕs, prsia môžete aj viackrát vystriedať a odporúčam vzhľadom k grckaniu dojčiť čo najviac vertikálne, napr. v sacej polohe - https://www.mamila.sk/sk/uvod/

Pregnafolin by nijako vadiť nemal, avšak ak máte podozrenie, tak ho brať prestaňte. Ide len o doplnok stravy. Ak sa stravujete pestro s dostatkom vitamínov, nemusíte brať žiadne podobné doplnky.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová