Prečo moje 6 týždenné bábätko pri dojčení vymýšľa?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

mám 6 týždňové dojčené bábätko, ktoré nadštandardne priberá. Problém je, že niekoľkokrát počas dňa pri kojení vystrája. Veľmi plače, odťahuje sa a hneď hľadá prsník, je hladné.

Keď mu prsník dám a spustí sa mu mlieko (mám veľa mlieka), tak znervóznie a vystrája.

Posledné dva dni si stále papá ručičky. Dám mu jesť a trošku zje a ukľudní sa. Zaspí a o 20 minút je hore a zase papá rúčky a hľadá. Takto to je celý deň a je nervózne a nevyspaté. Evidentne chce spať a jesť a dookola.

Prečo to robí?

Prečo sa normálne nenaje?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepokoj a nespokojnosť pri dojčení môže mať viac dôvodov. Vo vašom prípade to môže byť silný tok mlieka, ktoré bábätko zadúša. Ďalej to môže byť bruško, kedy po začiatku sania začnú čreva pracovať. Deti pri dojčení často tlačia a potrebujú čúrať či kakať.

Ak máte silne naliate prsia, pred dojčením najväčší nápor odstriekajte. Ďalej skúste dojčiť v tzv. sacej polohe - viďhttps://www.mamila.sk/sk/uvod/. Pomôže miminku regulovať svoje potreby podľa neho samotného. Deti sa pri dojčení často rôzne krútia, hľadajú inú polohu, občas sa pustia, oddýchnu si. Je to normálne, málokedy dieťa len leží a pije.

Nakoniec môže ísť o reakciu. Napr. na bielkovinu kravského mlieka (niekedy sa objavuje až po niekoľkých týždňoch po pôrode), zistíte len tak, že eliminujete všetky mliečne výrobky zo stravy a uvidíte, či sa priebeh dojčenie zlepší. Tento dôvod však nevidím, ako primárny.

Po celú dobu dojčenia sa odporúča dojčiť tak často a tak dlho, ako bábätko potrebuje. Buďte trpezlivá, meňte polohy pri dojčení, pomôžte bábätko hľadať to, čo mu vyhovuje. Za pár týždňov môže byť všetko inak.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová