Aké obmedzenia v živote má dieťa s jednou funkčnou obličkou?

Zodpovedané
7. apr 2020

Dobrý deň,

som v 25. týždni a práve zistili, že nášmu bábätku nepracuje pravá oblička tak ako by mala. A je nižšie uložená. Po narodení sa bude sledovať a ak bude pracovať na menej ako 20%, tak mu ju budú musieť vybrať.

Aké by mohol mať synček obmedzenia v živote?

Ďakujem

Dobrý deň,

oblička sa nevyberá, ani keď nie je funkčná. Bolo to tak v minulosti, lebo sa predpokladala možná transformácia na tumor, ale to už je vyvrátené, takže pokiaľ viem, obličku ponechajú v dieťatku najmä jej nižšej funkčnosti /nefunkčnosti/ - ale o tom Vás budú špecialisti informovať po narodení dieťatka a vykonaní funkčných testov.

V minulosti sa nerobili ultrazvukové skríningy tehotných, ani sono po narodení, takže teraz behá po Slovensku určite množstvo ľudí s 1 obličkou, ktorí si žijú šťastné (a nevedomé) životy, bez obmedzení. Avšak ak príde k úrazu, k častým zápalom močových ciest (nebodaj až obličiek), k nesprávnemu životnému štýlu a z toho napríklad chorobám ako diabetes mellitus 2 typu, alebo má človek zároveň nejakú genetickú predispozíciu na ochorenie obličiek, tak nakoľko má iba 1 obličku, je to problém.

Nateraz by som skôr ale Vám dala doporučenie a teda povedala nejaké obmedzenie pre Vás ako matku (nakoľko Vy sa budete starať o dieťatko a Vám bude plynúť starostlivosť o to, aby tá jedna oblička bola plne funkčná a neohrozená).

Ja by som Vám doporučila nepoužívať jednorázové plienky,ale také aké používali naše maminy - bavlnené. V týchto plienkach dieťatko zostáva pocikané aj pokakané oveľa menej rado a teda sa hlási plačom, a teda je nižšia pravdepodobnosť k tomu, aby sa rozvinul infekt močových ciest (ktorému chceme predchádzať, lebo každá infekcia funkčnej obličky, môže ponechať následky na obličke).

Samozrejme keď pôjdete na návštevu, k lekárovi atď jednorázovú plienku dať môžete, ale na denné používanie určite odporúčam tento spôsob plienkovania (tu Vám prikladám stránku, kde napríklad si o tom môžete načítať, je to celá veda - https://zdraveplienky.sk/ako-a-preco/.

Okrem toho samozrejme po každom kúpaní dieťatko umývať pod vodou - nepoužívať vlhčené utierky - samozrejme zasa na prechádzke atď, kde nie je iná možnosť áno.

Neodporúčam Vám kurzy plávania pre bábätká - bude mať čas naučiť sa plávať neskôr a riziko infekcie Vám za to nestojí.

Chrániť bábätko pred chladom, dobre vrstviť oblečenie, mať vždy bábätko v suchu, nožičky v teple.

To je asi všetko, čo ma momentálne napadá, je veľká výhoda, že informácie viete pred pôrodom, môžete si všetko naštudovať a byť pripravená.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas