Ako liečiť ročného synčeka, ktorý má 4 týždne biele a priesvitné soplíky?

Zodpovedané
12. okt 2021

Dobrý deň,

syn bude mať o pár dní jeden rok a už to bude mesiac, čo má vkuse bez prestávky číre a biele soplíky. Takto dlhodobo je to už pre neho nepríjemné a pre mňa strašne frustrujúce.

Najprv som mu 7 dní dávala morskú vodu (Stérimar Baby červený na upchatý nos), odsala a potom dala Nasivin. Prvé 2 dni mal aj teplotu 3x okolo 38,3°C a 1x 38,8° (dali sme 2x Paralen čípok a 2x Nurofen čípok). Keďže soplíky neprechádzali, volala som lekárke. Tá mi povedala, že Nasivin už nedávať a dávať ďalej len morskú vodu a odsať + pridať Fenistil kvapky 3x denne. Neprechádzalo, tak som volala znovu. Išli sme na výtery z nosa a hrdla. Výsledky mali byť až o týždeň, tak sme dostali Pamycon na 7 dní + ešte 4 dni dávať Nasivin + Fenistil 3x denne. Neprechádzalo to, tak som volala o výsledky. Všetko negatívne. Vraj je aj možné, že to tie potenciálne baktérie neprežili, keď išli do laboratória.

A ak mu nič iné nie je (žiadne žlté alebo zelené soplíky, teplota, kašeľ), tak že to asi staršia dcéra doniesla zo škôlky nejaký vírus druhýkrát (vtedy, keď jemu začala choroba mala aj dcéra upchatý nos cca 10 dní, ale po Nasivine jej to prešlo) a na syna sa to nalepilo, keď ešte možno prvýkrát nebol doliečený. Kázala ďalej dávať morskú vodu a že ak v noci nemôže dýchať, tak mu dať Nasivin.

Chápem, že ak je to vírus, tak to v princípe musí prejsť samé, ale teraz je to už teda mesiac a soplíky má stále. Cez deň vytekajú, tak už ani neodsávame, len utierame, dávam obyčajný Stérimar Baby nech mu to trošku uvoľní a prepláchne sliznicu. Posledné 4 dni kašle, tak sme dali aj Bronchipret, tak je to lepšie už (zakašle možno max 5x za deň, taký vykasliavaci kašeľ) a inak mu nič nie je.

Môžu to byť zuby takto dlho?

Spáva dobre, je čulý, ozaj vyzerá zdravo, len tie sople stále tečú.

Mám nasadiť ďalšie kvapky (v jeho veku asi len Otrivin)?

Na internete teraz na mňa stále vybiehajú príspevky o inhalovaní, ale vôbec s tým nemám žiadnu osobnú skúsenosť.

Nechystáte sa napísať nový článok o inhalovaní na Instagrame?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vašim obavám aj frustrácii (sama som to riešila, synček mal 3 týždne zo septembra sople a je to "o držku"), ale pomenovali ste to vlastne sama úplne správne. Nebol ešte doliečený jeden vírus a na to prišiel druhý. Viróza sa lieči 1 - 2 týždne. Všetko, čo robíte je síce podporné, aby symptómy prešli rýchlejšie, ale v podstate si imunita s tým musí poradiť sama. Nič nenasvedčuje tomu, že by malo ísť o bakteriálnu infekciu s potrebou inej liečby akú synček dostáva.

Pri samostatne vytekajúcom soplíku by som Nasivin ani Otrivin nedávala, jedine pred nočným spánkom aby ste mu ho uľahčili, ak kašeľ zo zatekania hlienov najmä v noci. Sliznicu ošetrovala morskou vodou, najmä pred spánkami aj odsávala.

Inhalácie sú výborný pomocník navyše, nie každé dieťa ich hneď toleruje, ale vo výbave rodinnej lekárničky sa z dlhodobejšieho hľadiska zídu - pre Vás, aj pre staršiu dcérku, aj pre synčeka (a možno bude už tolerovať uvidíte, môj synček zatiaľ netoleruje a keď bol chorý inhalovala som zatiaľ iba ja, aby videl, čo sa má robiť).

Ak Vám takto môžem poradiť profil pediateronline krásne vysvetľuje inhalovanie, skúste popozerať ten. Cez tento profil som aj ja objednala značku Omron, za to krátke používanie som s ním spokojná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas