Ako môžem čo najlepšie podporiť imunitu 20-mesačného dieťaťa navštevujúceho jasle?

Zodpovedané
13. nov 2022

Dobrý deň,

syn začal v septembri chodiť na 3 hodinky do jasličiek a stále je chorý. Má 20 mesiacov a 11,5 kg.

Ako môžem čo najlepšie podporiť jeho imunitu?

Ďakujem

Dobrý deň,

s nástupom do kolektívu prichádza úzky kontakt desiatok detí na pár m2, ktoré nemajú ešte zvládnuté hygienické štandardy, sú často veľmi kontaktné a každé je osídlené inými patogénmi. Zároveň imunita nie je ešte zrelá a „vytrénovaná“ (najmä slizničná časť imunity). Preto chorobnosť logicky rastie.

Ak dieťa, ktoré sa práve vyliečilo z jednej virózy dá rodič (ktorý sa pochopiteľne musí zaradiť do pracovného procesu) do kolektívu, kde sa stretáva s xy patogénmi denne, je vyššie riziko, že dieťa ochorie opäť ako keby bol imunite poskytnutý dlhší čas na kvalitnú rekonvalesceniu. Viem, že je to niečo, čo sa v dnešnom svete ťažko realizuje, ale ak sa dá, nechajte si deti po vyliečení sa z infektu ešte istý čas doma (zapojte babky, či niekoho známeho). Koniec koncov, tým predídete ďalším OČRkám a chorobnosti dieťaťa.

Prípravky na podporu imunity nie sú zázrak, ale skúsiť môžete. Takže určite Dčko denne, potom môžete skúsiť Imunoglukan kúru, preplachovanie nosa (konvička či nosná sprcha) a preventívne inhalácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas