Je psychomotorický vývoj môjho 7-mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
17. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vývoja môjho synčeka, ktorý mal 2. septembra už 7 mesiacov.

Synček vie sa pretočiť z chrbátika na bruško a aj naspäť na obidve strany. Keď je na brušku, tak sa vie dať na kolienka a pohúpava sa. V kľaku sa snaží dať si nožičku pod riťku ako keby sa snažil osadiť, ale to mu zatiaľ nejde. Keď ho niekedy posadíme, tak sedí pekne vystretý a udrží sa a pekne sa chvíľku hra s hračkami.

Synček je inak veselý zaujíma ho všeličo.

Je v poriadku, keď ešte sa nevie posadiť a ani neštvornožkuje?

Máme ísť k fyzioterapeutovi?

Ako ho máme naviesť na sedenie a štvornožkovanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

je v poriadku, že nesedí a neštvornožkuje. Nie je v poriadku dávať ho do sedu, ak ho nezvláda sám. Naviesť ho na nič netreba, treba ho podporiť v pivotovaní (otáčanie sa okolo osi) pokladaním hračiek do strán (určite nie pred seba) a nechať tempo na neho. Predčasným posadzovaním mu môžete do nbudúcnosti spôsobiť problémy s chrbticou.

Návšteva u fyzio nie je potrebná. Všetko je pre tento veku úplne v norme.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas