Je jedálniček môjho 14 mesačného dievčatka v poriadku?

Zodpovedané
29. apr 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom stravovania 14 mesačnej dcérky, ktorá je od tretieho mesiaca na umelom mliečku Hipp. Večer ho však odmieta.

Ako a kedy jej mám dávať umelé mliečko?

Ráno okolo 8:00 mliečna kaša (ochutená ale bez cukru), okolo 11:00 ovocie. Má len 6 zúbkov, tak nespapá ani celý mesiačik jablka. Skôr jej ho dávam na učenie hryzkania. O12:30 obed (zeleninový, mäsový, strukovinový alebo cestovinový) a k tomu trošku ovocnej výživy. Okolo 17:00 jogurt s ovocím alebo ovsené vločky. Okolo 19:00 kus kôrky alebo chrumku a o 21:00 večera mliečna kaša.

Do roka nemala problém piť umelé mliečko ale ako sme jej začali dávať Hipp 3, čo je od 1 roka. Tak mi ho nechce piť už ani večer. Preto jej na večeru robím viac kasičky. V noci pekne spinká až do rána. Až na krútenie sa a spinkaní hore riťkou. Cez deň spinká už len raz a to po obede na 2 - 3 hodinky.

Viem, že umelé mliečko by sa malo dávať aspoň do 2 rokov.

Kedy jej ho ponúknuť, aby ho vypila?

Je potrebné piť mlieko?

Kedy by som jej mala dávať polievky?

Či na obed spolu s hlavným jedlom, alebo radšej skôr okolo 11tej a potom obed tak ako doteraz.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vôbec sa netrápte, dieťatko v tomto veku nemusí vyslovene umelé mliečko piť.

Pokojne ho môže mať vo forme mliečnej kaše, jogurtu, syru a ostatných výrobkov z mlieka (čiže odtiaľ má mliečny pokrm) a teda pitie mlieka nie je nutné.

Denne by mala mať mliečne dávku okolo 300 ml (čiže ak mliečko nepije, tak by mala takto prijať iné mliečne produkty - napríklad 2 jogurty a kašu, alebo jogurt a kašu z viac mliečka).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas