Je lepšie prekonať ovčie kiahne, alebo sa dať zaočkovať?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

uvažujem nad očkovaním proti ovčím kiahňam u mojej dcéry, ktorá má 2 roky a 3 mesiace. Najmä kvôli tomu, že začiatkom marca mám termín druhého pôrodu a bola by som nerada, ak by priniesla domov kiahne, keď doma budeme mať novorodenca. Účinnosť vakcíny je 90 % - je teda stále riziko, že kiahne môže dostať v dospelosti. Trápi ma to hlavne pri predstave, že ak by v budúcnosti otehotnela, tak je tam 10 % šanca, že kiahne dostane. To je dosť nebezpečné.

Nie je preto lepšie prekonať chorobu, a tým mať skoro 100%-tnú imunitu?

Je šanca, že druhú dávku by dostala skôr, ako budeme mať bábätko doma?

Tým, že sa jedná o živú vakcínu, nie je to nebezpečné pre novorodenca a odporučili by ste to i v tomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

účinnosť vakcíny nie je 90% čiernobielo. V nejakých štúdiach je to až 98, v celkovom ponímaní ochrany pred ťažkým priebehom je to jednozančne 98% .

Určite nie je lepšie prekonať ochorenie. Neviete totižto reakciu organizmu na ochorenie, neviete ako dlho bude dieťa izolované, ako dlho bude mať horúčky. Koniec koncov neviete to, či nedonesie kiahne zrovna k novorodenému dieťaťu.

Nie je momentálne žiadny predpoklad, že dievčatá očkované v detstve by mali mať zvýšené obavy pred otehotnením.

Ak ste Vy kiahne ako dieťa prekonali, tak pre Vášho novorodenca nie je nebezpečné očkovanie druhej dcérky počas novorodeneckého obdboie. Vaše materské protilátky nové dieťaťko (novorodenca) chráni počas prvých 6 mesiacov života pred ochorením.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas