Je potrebné pomôcť 9 mesačnému dieťaťu, aby používalo aj druhú rúčku a nôžku?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

moja 9 mesačná dcéra sa začala práve plaziť. Už zvláda šikmý sed, ale plazenie má asymetrické. Dcérka sa posúva pomocou ľavej rúčky. Tú si podsúva pod seba a pod pravú nôžku. Ľavú má vystretú. Robí to len pár dní.

Je to na začiatok v poriadku?

Večer v posteli sa vyhúpne na štyri a hojdá sa. Cez deň to však nechce robiť.

Je treba jej nejako dopomôcť, aby používala aj druhú rúčku a nôžku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre začiatok je to v poriadku. Ak by táto asymetria pretrvávala viac ako 3 týždne, je vhodná konzultácia u detského fyzioterapeuta.

Dovtedy však je fajn, aby ste ju doma nechávali na povrchoch, ktoré sa nešmýkajú. Respektíve, aby bola na hološku a nemohlo sa jej šmýkať. Tým sa lepšie motivuje k samotnému štvornožkovaniu a to je najdôležitejšie (plazenie môžu deti aj vynechať a nič sa nedeje).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas