Je súčasné očkovanie vakcínami Nimenrix a Bexsero v poriadku?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

chcem dať 19-mesačného syna zaočkovať proti meningokokom. Dnes som to oznámila nášmu pediatrovi a on navrhol, že by ho očkoval naraz vakcínami Bexsero aj Nimenrix. Údajne to odporúča preto, že pokiaľ budeme kombinovať Bexsero, za 2 mesiace Nimenrix, potom opäť Bexsero, nemusia sa u syna vytvoriť protilátky.

Dnes bol očkovaný na MMR, keďže sme meškali aj s 3. povinným očkovaním. Avšak nikde som nečítala, ani na stránke sprievodcaockovanim.sk, kde by odporúčali očkovanie naraz oboma týmito vakcínami.

Je súčasné očkovanie vakcínami Nimenrix a Bexsero v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je pravda, že by sa netvorili protilátky, ale kombinácia naraz je možná. Som rada, že poznáte stránku sprievodcaockovanim,sk

Priamo na vakcíne (informácie pre lekárov) je napísané toto: Bexsero sa môže podávať súbežne s ktorýmikoľvek nasledujúcimi antigénmi buď vo forme monovalentných, alebo kombinovaných vakcín: vakcína proti diftérii, tetanu, pertussis (acelulárna), Haemophilus influenzae typu b, poliomyelitíde (inaktivovaná), hepatitíde B, heptavalentná konjugovaná pneumokoková vakcína a vakcína proti osýpkam, mumpsu, rubeole, ovčím kiahňam a konjugovaná vakcína proti meningokokom skupín A, C, W, Y.

Práve posledné (konjugovaná vakcína proti meningokokom skupín A, C, W, Y.) je vakcína Nimenrix, Takže pokojne áno.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas