V akom poradí a rozostupe zvoliť očkovania u 14-mesačnej dcérky?

Zodpovedané
7. jan 2023

Dobrý deň,

moja 14-mesačná dcérka má o mesiac naplánované očkovanie MMR. Následne by som ju chcela dať očkovať vakcínami Varivax a Bexsero. Tieto očkovania má už aj starší syn. Chcela som, aby ho očkovali aj očkovacou látkou Nimenrix. Lekár tvrdí, že u nás sa dané kmene veľmi nevyskytujú a Bexsero stačí.

V akom poradí a rozostupe zvoliť očkovania u dcérky?

Naozaj nie je potrebné zaočkovať syna aj vakcínou Nimenrix?

Aký je Váš názor na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Ktoré iné očkovanie ešte odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ono je to aj tak o tom, čo povie Váš pán doktor. Každý má svoj zaužívaný postup.

Ja by som postupovala napríklad tak, že by som spojila MMR a Varivax. Tým pádom o mesiac na to preočkovanie Varivaxom. Za mňa je dobré to spojiť. Aspoň dieťa nie je stresované ďalšou návštevou pediatra.

Následne by som dala Bexsero vakcínu. Tá pozostáva z 2 základných dávok s rozstupom 2 mesiacov a následne preočkovanie o rok. Čiže dajme tomu mesiac po Varivax Bexsero, o ďalšie 2 mesaice druhá dávka Bexsero a o 12 ďalšíh mesiacov od toho dátumu 3. dávka.

Nimenrix má určite význam, vyskytujú sa u nás aj tieto kmene meningokoka. Dokonca v niektorých rokoch aj viac ako tie, ktoré pokrýva Bexsero. Nimenrix by som dala medzi 1. a 2. dávkou Bexsera. Niemnrix podávame iba 1 dávku a je kompletné očkovanie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas