Mám moje dieťa alergiu na čučoriedky?

Zodpovedané
10. apr 2020

Dobrý deň,

moja štvorročná dcéra sa v týždni zobudila s opuchnutou tvárou. Mala červené fľaky a vyrážky za uškami.

Mohla mať alergickú reakciu na smoothie čučoriedky maliny?

Dnes zjedla opäť mrazené čučoriedky a maliny poobede a večer mala znovu tieto vyrážky. Maliny však papáva často a reakciu nikdy nemala.

Môže to mať reakciu na čučoriedky?

Čo nám odpovrúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno bude to reakcia na jednu z ingrediencií - čučoriedky alebo maliny. Píšete, že maliny už jedla opakovane bez reakcie, tak skôr na čučoriedky.

Pokojne mohli byť maliny/čučoriedky postriekané niečím na čo dcérka zareagovala, takže nemusí ísť priamo o reakciu na ovocie, ale napríklad na postrek.

Odporúčam sa vyhýbať kupovaným nesezónnym druhom ovocia bez šupky (to tak celoročne) a určite jej nedávať nateraz čučoriedky, ani skušobne.

V malom množstve v lete, naše čučoriedky vyskúšať môžete.

Ak dcérka má výsyp stále hodil by sa Zodac 2 x 5 kvapiek aspoň 5-7 dní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas