Musí mať 6-mesačné dieťa každý deň mäso v príkrme?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

dcérka má 6,5 mesiaca, je plne dojčená. Už sme zaviedli príkrmy. Už má za sebou mrkvu, zemiak, batát, hrášok, cuketu, karfiol či brokolicu. Začínam jej pomaly pridávať aj mäso.

Musí mať mäso v príkrme každý deň?

Odkedy jej treba dávať vodičku, keďže je dojčená?

Ďakujem

Dobrý deň,

vodičku je dobré dávať už s prvými príkrmami. Predchádza sa tak zápche a buduje sa návyk na pitie (do roka sú to naozaj iba dúšky, max. do 2 dcl denne popri dojčení). Ak je dojčená, možno bude vodu odmietať dlhšie. Ide o budovanie návyku. Pokojne dávajte po lyžičkách za príkrmom. Alebo zo štamprlíka.

Čo sa týka mäska, týždenne by dieťa mohlo mať 250 g mäska. To vychádza na 50 g porcie 5x do týždňa. Namiesto toho ďalšíkrát dáte vajíčko (po zaradení - najprv žltko a potom bielko). Ďalší deň nejakú strukovinu - začnite červenou šošovicou.

Nezabúdajte k príkrmom pridávať aj kvalitný (repkový, olivový či iný) olej - ide o predchádzanie zápcham.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas