Zvracal môj 5 ročný syn po liekoch?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 5 ročného synčeka, ktorý je už týždeň doma. Mal obštrukčnú bronchitídu, plus k tomu laryngitída. 5 dní bral Ventolin, 4 dni Prednison. K tomu Sinecod sirup, Fenistil ráno/obed a večer Aerius.

Cez deň vyzerá v pohode. Ešte stále vlhkejšie kašle. Dnes som mu dala ráno a na obed namiesto Sinecodu už Ambrobene na vykašliavanie. Čo sa týka jedenia - teraz je pomenej. Na raňajky si dal normálne praženicu a na obed polievočku fazuľovú so zeleninou. Večeru už nechcel. Večer som mu dala Aerius 5 ml a Sinecod 5 ml. Do pol hodiny raz grckal. Potom si ľahol a za pol hodinu znovu dvakrát. K tomu mal tvrdé bruško.

Môže to mať z tých liekov alebo z hlienov?

Máme ísť na pohotovosť, alebo stačí počkať do pondelka?

Vďaka

Dobrý deň,

u synčeka nepredpokladám vracanie z podaných liekov (aj keď pri Aerius sirupe je vracanie veľmi zriedkavý nežiadúci účinok).

Boli ste u lekárky, mohol sa nakaziť nejakých gastrointestinálnym vírusom spôsobujúcim vracanie / hnačku - pre to by svedčila aj znížená chuť do jedla synčeka. Fazuľová polievka môže spôsobiť výrazné zaplynenie, čo tiež môže byť príčinou vracania.

Ak synček dostatočne pije, ciká, bruško ho nebolí, zvratky nie sú zelené, nie je krv v stolici, pokojne počkajte na pondelok. Nasaďte probiotiká, diétu a deflatulenciá. Dôležitý je príjem tekutín, s ktorým avšak začíname vždy až 2 hodiny po vracaní synčeka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas