Ako má postupovať škola pri riešení šikany?

Zodpovedané
18. jan 2024

Dobrý deň,

mám 11-ročného syna, ktorý sa dlho sťažoval na konkrétnych spolužiakov v triede. Na slovné a fyzické útoky, posmievanie, ničenie vecí, potkýnanie, strkanie fackanie a pod. Vždy boli v presile, nemal šancu sa brániť. Dvakrát som požiadala o pomoc triedneho učiteľa, ktorý na druhýkrát zvolal rodičovské združenie. Poslal iba oznámenie o stretnutí, ale nijako inak so mnou nekomunikoval. Z tohto združenia nám zaslali zápisnicu, v ktorej neboli veci uvedené tak, ako sa udiali a môj syn bol ako jediný obvinený z fyzického útoku. Urobil to iba raz a v sebaobrane. Deti mu to dosvedčili, takže nechápem. Celkovo v nej bolo viacero chybných a nepravdivých informácií. Stretnutie bolo veľmi nepríjemné, triedny po mne a manželovi pred všetkými kričal, čo viac od neho chceme. Vraj rodičov si predvolal a viac urobiť nemôže.

Od novembra 2023, kedy prebehlo rodičovské združenie, výchovná poradkyňa ani raz nekomunikovala s mojím synom a ani so mnou. V decembri sa situácia ešte zhoršila. V januári som teda výchovnú poradkyňu kontaktovala s tým, že som chcela vedieť, čo zistila. V zápisnici bolo uvedené, že vykoná šetrenie. A hlavne, či dospela už k nejakému záveru. Povedala, že je to interná záležitosť, ktorej aj tak nebudem rozumieť. Vraj podnikla množstvo krokov, ale že situácia je predsa už lepšia. Takže myslím, že nevedela, že to v triede pokračuje.

Zrejme na základe mojej správy si predvolala deti aj môjho syna, ktorého vypočula prvýkrát. Syn sa opakovane sťažuje, odmieta chodiť do školy. Ten chlapec, ktorý je hlavným aktérom, na syna útočí aj mimo školy. Jeho rodičia sa vyjadrili, že je trochu živší a viac ich nemáme obťažovať. Aj so školou je veľmi ťažká komunikácia. Všetko berú ako útok, výčitku a tvrdia, že problém je môj syn, lebo je precitlivený.

Blíži sa lyžiarsky výcvik a syn tam veľmi chcel ísť, ale bojí sa. Idú tam aj tie deti, ktoré mu ubližujú. Dokonca tam ide ako dozor otec toho spolužiaka, ktorý synovi najviac robí zle. Ten chlapec je obľúbenec triedneho učiteľa.

Prečo škola doteraz nezaujala žiadne stanovisko a žiaci nedostali žiadne pokarhanie a ani zápis?

Môže naozaj to vyšetrovanie trvať tak dlho?

Tiež mi príde nespravodlivé, aby sa musel zo strachu vzdať lyžiarskeho výcviku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Podľa Vášho popisu ide viditeľne o šikanu, nakoľko je to zacielené na jednu obeť a je to dlhodobé.

Je správne, že ste sa obrátili na triedneho učiteľa. Jeho postup nebol úplne v poriadku, nakoľko ste mali byť na danom rodičovskom združení prítomná aj vy. To čo sa stalo a stále sa vlastne deje, sa dospelí dozvedajú prevažne sprostredkovane cez svoje deti. Asi si všetci uvedomujeme, že agresor sa svojim rodičom nepochváli, že šikanuje spolužiaka. Skôr to otočí na provokáciu druhej strany a podobne. Ak sa mala situácia vyriešiť, mali ste sa spoločne stretnúť všetci zainteresovaní (napr. aj rodičia svedkov) a podľa toho nájsť riešenie. Takto to bolo extrémne jednostranné a neobjektívne.

Treba však povedať, že škola má tiež obmedzené kompetencie. Ak napr. nespolupracujú rodičia agresorov, je to aj z ich strany boj s veternými mlynmi. Môžu vykonať šetrenie, urobiť záznam, robiť pohovory s obeťami, agresormi aj svedkami, no nesmú konfrontovať obeť s agresorom. Je tiež vhodné viesť pohovory s rodičmi obetí aj s rodičmi agresorov a snažiť sa o konštruktívny dialóg. Ak je to možné, škola môže privolať odborníka z CPP, ktorý urobí aktivitu so žiakmi. Nemá to však dlhodobý účinok. Efektivita spočíva v systematickej a dlhodobej práci so žiakmi a to predovšetkým pri tvorbe pozitívnej klímy.

To je však zatiaľ hudba budúcnosti, nakoľko školy na to nemajú ani personál, ani kompetencie, ani peniaze na prevenciu a intervenciu. V súčasnosti sa to snažíme dosiahnuť oslovením kompetentných a petíciou, ale je to bez na dlhú trať.

Čo vo Vašom prípade robiť ďalej?

Šikanovanie by malo byť riešené postupnými krokmi. Prvý už máte za sebou - oboznámenie triedneho. Mali by ste teraz osloviť riaditeľa školy, v prípade neriešenia situácie osloviť zriaďovateľa a následne regionálny školský úrad. Odporúčame Vám písať skôr maily, alebo prostredníctvom Edupage, aby ste mali o riešení a odpovediach písomné záznamy. Ak sa nič nevyrieši, je možné kontaktovať Štátnu školskú inšpekciu. Môžete tiež osloviť verejného ochrancu práv, komisára pre deti a ÚPSVaR - oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Na ich webových stránkach nájdete kontakty aj postupy ako podať podnet.

Čo sa týka lyžiarskeho výcviku, možno by bolo vhodné ísť tam ako doprovod spolu so synom. Ohľadom otca daného žiaka, nevieme, aký má k tomu postoj. Možno bude syna brzdiť v jeho agresívnych prejavoch, to však nevieme zaručiť.

Veríme, že všetko dobre dopadne, ale v prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S prianím pokojného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.