Akú zmluvu je najlepšie uzatvoriť s vydavateľstom, keď som na predĺženej rodičovskej?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Mám ešte dodatočnú otázku k tejto téme. Som na predĺženej rodičovskej dovolenke s dieťaťom do 6 rokov, teda som dobrovoľne nezamestnaná osoba. Chcela by som pracovať príležitostne, konkrétne preklady a korektúry. Nie ako stály zamestnanec, len na zmluvu za konkrétne dielo.

Môžem teda pri svojom statuse uzatvoriť s vydavateľstvom: Zmluvu o dielo, Autorskú zmluvu alebo Dohodu o vykonaní práce s vyplatením odmeny za konkrétnu činnosť v istom období, nie ako stály zamestnanec?

Do akej výšky príjmov môžem ísť?

Môžem mať vôbec nejaké príjmy?

Ako by to bolo potom s odvodmi do zdravotnej poisťovne?

Ostalo by to tak, že za mňa platí štát, alebo nesmiem pracovať vôbec, keď som dobrovoľne nezamestnaná z dôvodu predĺženej RD?

Ďakujem

Dobrý deň,

z autorstva máte takéto možnosti:

1. Aktívne príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP - príjmy z vytvorenia diela na objednávku na základe zmluvy o dielo. Vopred sa dohodnete s objednávateľom na nevybratí dane z príjmu zrážkou. Postupujete ako pri klasickej SZČO - živnosti, len iné riadky v Daňovom priznaní.
Za aktívne príjmy sa platia odvody presne ako SZČO. Na ZP v rámci preddavkov. Na základe podaného DP sa vypočítajú nové preddavky a rovnako nedoplatok/preplatok.
Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, tak odvody sa platia len vtedy, ak autor presiahne podľa daňového priznania za predchádzajúci rok hranicu pre povinné poistenie v Sociálnej poisťovni.

2. Pasívne príjmy podľa § 6 ods. 4 ZDP - príjmy na základe licenčnej zmluvy podľa § 65 Autorského zákona. Tiež sa tu musíte dohodnúť s objednávateľom na nevybraní dane z príjmu zrážkou.
Za pasívne príjmy sa odvody neplatia bez ohľadu na výšku príjmu, ani ZP ani SP.

3. Zrážková daň ak budete postupovať podľa tejto možnosti tiež sa z príjmov zdanených zrážkovou daňou odvody neplatia. Tu je možnosť, že buď objednávateľ Vám priamo zrazí zrážkovú daň. Alebo sa dohodnete, aby ju on neodviedol a vy si ju vypočítate a odvediete sám. Toto už musíte oznámiť na DÚ.

Záleží či máte autorskú, licenčnú zmluvu, Zmluvu o dielo.

S prianím pekného dňa,
Lenka