Mám po ukončení rodičovskej nárok na podporu, keď dostanem výpoveď?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP od roku 2015 na dobu neurčitú, pracovný pomer stále trvá. Dozvedela som sa, že po návrate z RD nebudú mať pre mňa pracovné miesto, ale výpoveď som nedostala. V auguste 2020 som vyčerpala dovolenku, následne som musela ísť na PN z dôvodu vysoko rizikového tehotenstva. PN som vo februári 2021 ukončila a nastúpila na MD, následne na RD, ktorá momentálne stále trvá. Moje dieťa má 1,5 roka.

Mám po ukončení RD nárok na podporu v nezamestnanosti, ak mi zamestnávateľ neponúkne žiadne pracovné miesto a ukončí mi pracovný pomer výpoveďou?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dávku v nezamestnanosti máte vtedy, ak ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky/730 dní poistenia v nezamestnanosti.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Ak s Vami zamestnávateľ ukončí pracovný pomer po ukončení rodičovskej dovolenky, predtým si vyčerpáte dovolenku (budete mať nárok za dni na druhej materskej) budete mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka