Môžem si z dohody uplatňovať nárok na materskú?

Zodpovedané
10. aug 2023

Dobrý deň,

od 13.08.2023 nastupujem na materskú dovolenku. Materskú si uplatňujem z hlavného pracovného pomeru (na pracovnú zmluvu). Popri hlavnom pracovnom pomere som mala u iného zamestnávateľa uzatvorenú Dohodu o pracovnej činnosti. Dohoda bude trvať aj počas trvania materskej dovolenky, budem dostávať príjem za vykonanú prácu.

Môžem si aj z tejto dohody uplatňovať nárok na materskú?

Tehotenský príspevok som si uplatňovala aj z hlavného PP a aj z dohody. Bol mi priznaný z obidvoch nemocenských poistení.

Ďakujem

Dobrý deň,

popri poberaní tehotenského môžete mať príjem zo zamestnania. Pri poberaní materského nemôžete mať príjem zo zamestnaní, z ktorých ste na materskej.

Ak budete mať príjem z dohody aj počas materskej, v tom prípade ak si uplatníte nárok na materské aj z dohody, môžu Vám materské odobrať. A ak budete mať vymeriavací základ z dohody, aj keď z nej nebudete poberať materské, môže Sociálna poisťovňa sledovať výšku tohto príjmu. Ak bude rovnaký alebo nižší ako v predošlom období, problém v uznaní materskej by nemal byť.

S prianím pekného dňa,
Lenka