Zmena trvalého pracovného pomeru na dohodu. Ako budú hradené odvody?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

bola som zamestnaná na pracovnú zmluvu na dobu určitú na 12 mesiacov. Po 12 mesiacoch bola zmluva predĺžená na dobu neurčitú, avšak len s nižšou mzdou a nižším počtom odpracovaných hodín. Medzitým šéf využil aj čerpanie prvej pomoci počas covidu. Teraz však nastala situácia v podstate zo dňa na deň, že pracovný pomer so mnou ukončil dohodu a dal mi podpísať dohodu o pracovnej činnosti na pár hodín týždenne.

Ako budú teraz za mňa platené odvody, keby napr. príde situácia, že neodpracujem za mesiac ani jeden deň alebo len minimum?

Ak momentálne nemám žiadnu prácu je asi vhodné isť na úrad práce?

Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti a môžem byť popritom zamestnaná na dohodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v ostatné dni, kedy nevykonávate žiadnu prácu na dohodu si musíte poistné na zdravotné poistenie zaplatiť sami ako samoplatiteľ.

Najprv musíte byť zaregistrovaná na UP a následne mať dohodu, pričom platí nasledovné:

  • Počas evidencie môžete vykonávať zárobkovú činnosť, resp. byť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak trvanie tohto pracovnoprávneho vzťahu nepresiahne v úhrne 40 dní v kalendárnom roku u zamestnávateľa.
  • Výška odmeny za vykonávanú činnosť nesmie presiahnuť v úhrne sumu životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu platnú k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška odmeny (v súčasnosti 218,06 €).
  • Ste povinná predložiť úradu kópiu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto dohoda uzatvorila.

Ja osobne by som si hľadala nové zamestnanie. Akým spôsobom Vám zamestnávateľ ukončil pracovný pomer na dobu neurčitú nekomentujem.
S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka