Kedy začať riešiť oneskorenie psychomotorického vývoja a dokedy ešte čakať?

Zodpovedané
10. júl 2019

Dobrý deň,

môj 5 mesačný syn (narodený 3 týždne pred termínom), neprejavuje rúčkami cielený záujem o hračky. Keď nad ním visí hrazdička, tak sa tých hračiek dotkne len popritom ako máva rúčkami, avšak po dotyku ich už uchopí (jednou rukou). Na hračky reaguje - obzerá sa za nimi, džavoce na ne. Keď leží na chrbte a zboku mu ponúknem hračku, tak jednou rúčkou začne viac mávať a hračku uchopí.

Nikdy nemal výraznú tú fázu, keď dieťa spája vlastné rúčky. Občas, keď sa mu dotknú navzájom, tak ich uchopí, ale tiež to nerobí cielene a často.

V polohe na brušku dvíha hrudník aj hlavu, ale ruky mu uchádzajú dozadu a potom mu hlava často padá dopredu. Nevydrží ju mať dlho hore.
V polohe na chrbátiku sa otáča na bok.

Pediater skonštatoval, že syn je aktívny, prejavuje sa zvukovo, reaguje na okolie, tak mu treba dopriať čas. Ja mám však pochybnosti.

Kedy začať riešiť oneskorenie psychomotorického vývoja a dokedy ešte čakať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pediater skonštatoval iba psychickú stránku Vášho syna čiže kvantitatívnu zložku. No čo sa týka kvality pohybu tak Váš syn zapája do pohybu vždy viac jednu stranu a v polohe na brušku ukazuje nestabilitu. Je veľmi dôležité aby psychomotorický vývoj do 1. roka života bol symetrický.

Odporúčam Vám čo najskôr cvičenie s fyzioterapeutom, prípadne konzultáciu psychomotorického vývoja.

V budúcnosti tak predídete tomu prečo Vaše dieťa ešte napríklad neštvornožkuje a už by malo alebo zlému držaniu tela.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk