8 ročná dcéra ma berie ako majetok. Čo mám robiť?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

keď sa ku mne priblíži muž, tak moja 8 ročná dcéra strašne reaguje. Aj keď je to kamarát, tak sa zduje. Správa sa hrozne a ja mám pocit, že ma chce len pre seba.

Stále sa o tom s ňou rozprávam, že veď aj jej ocino má priateľku. Že ani ja nechcem ostať sama.

Som z toho zúfalá.

Čo mi odporúčate?

Ako zmením jej správanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

za každým jedným správaním dieťaťa sa nachádza opodstatnená potreba, ktorú je dôležité odhaliť a naplniť. To je cesta, pomocou ktorej ste schopná ovplyvniť dcérine správanie. Vzťah budovaný na základe dôvery, prijatia a porozumenia v každej situácii, jej dáva pocit bezpečia a istoty. Potom sa nepotrebuje dožadovať uistenia prostredníctvom nevhodného správania.

V praxi to znamená, aby ste jej uznala jej pocity povedzme ohrozenia či zúfalstva, že niekto jej vstupuje do vášho vzájomného vzťahu. Preto sa s ňou posaďte a povedzte niečo v zmysle: "Zdá sa mi, že máš veľké obavy z toho, keď sa so mnou kamaráti nejaký muž. Veľmi ma zaujíma čoho sa bojíš, čo sa s tebou deje, keď sa spolu ocitneme v takej situácii. Napríklad ako minule keď.... Čo by si potrebovala?"

Potom ju nechajte nech hovorí aj keď sa vám to nepáči alebo sú to z vášho pohľadu nereálne alebo neopodstatnené požiadavky. Skúste pomenovať jej potrebu prostredníctvom pocitov. Napríklad : "Bojíš sa o náš vzťah, o to že ostaneš sama?" Potom ju uistite (potreba), že ona je vaša dcérka a vy ju jednak veľmi ľúbite a tiež viete ako vás potrebuje. Dajte jej najavo, že je len jedna jediná, nenahraditeľná vo vašom živote. Povedzte jej čím je jedinečná, a to ste schopná zažívať len s ňou a že to nemá nikto iný na svete, a tak ju ani nikto iný nemôže nahradiť. Uistite ju, že takou bude pre vás aj keď bude dospelá a bude žiť niekde inde ako vy, aj vtedy keď bude mať napríklad už svoju rodinu.

Potrebujete jej vysvetliť, že lásky má človek dostatok pre viacerých ľudí a že nikdy sa nemíňa, tak ako sviečka svieti pre všetkých, ktorí sú v jej dosahu.

Povedzte jej, že stojíte o to, aby vám vždy povedala, keď ju niečo trápi, má problém. Dajte najavo, že ste vždy pripravená ju počúvať a rada si na to vytvoríte priestor.

Prajem vám veľa radosti zo vzájomného vzťahu.