Aké sú odporúčania na denný príjem živín pre dospelého človeka a pre dieťa?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kalorického a živonového príjmu dospelého človeka a 10 ročného dieťaťa.

Môj muž má 182 cm, 80 kg, športuje 3, 4, 5x do týždňa. A to buď vodácke športy, bicykel, beh po lese, alebo len turistika po lese. Zaberie mu to 2 - 3 hodiny denne. Ak nemôže von, tak cvičí crossfit s činkou doma, intenzívnejšie cca pol hodinu.

Jeden problém je, že on si popri všeličom o športoch číta veľmi veľa článkov o stravovaní jeho obľúbených športovcov a potom skúša ako keby nový typ stravovania, vynechanie niektorých potravín. Čisto ovocná strava, paleo, teraz skúšal také čosi, že len dva razy denne jest.

Druhá vec je, že on si neustále vyčíta, ak zje niečo, čo obsahuje cukor. Stačí, že si dá na raňajky sladený jogurt a už má pocit, že by to mal ísť vycvičiť.

Jeho mamina im obmedzovala sladké veci. Na druhej strane stará mama im vypekala koláčiky, ktoré všetci veľmi ľúbili. A tak sa to v ňom akoby bije, ako keby má výčitky. Doteraz jeho mamina kritizuje a komentuje ak niekto prinesie niečo sladké.

Na obed muž jedáva iba mäso alebo rybu so zeleninou. Často varím čisto zeleninové jedlá, zeleninové rizoto, kuskus. Nejeme údené veci, salámy, slaninu, mastné veci. Nejeme tmavé mäso.

Muž veľmi často jedáva ryby. A to 3 - 4x do týždňa na raňajky a raz, dva razy na obed. Večer už je veľmi striedmo. Niekedy len kúsok tvarohu alebo plátok syra. Koláče pečiem málokedy.

Nepriberá, váhu má rovnakú, čo sme spolu už 15 rokov. Skratka je normálny športový typ.

Ja by som mu chcela ukázať, že aké zloženie by mal mať jeho jedálniček, že vlastne sa stravuje správne a že nemusí mat za jogurt, alebo sem tam na návšteve zjedený koláčik výčitky. Niekedy je to totiž už veľmi obmedzujúce, ako sa stále sleduje.

Zároveň akoby mi to vadí, že to nedáva dobrý príklad našej dcére, ako stále rieši cukry, tuky, vlákninu, kalórie. Ako to jeho mama obmedzovaním a sledovaním cukru dosiahla u neho, že má výčitky.

Bojím sa, že to isté dosiahne u dcéry. Mala som kamarátku s poruchou príjmu potravy a viem, že stačí blbá poznámka, aby sa to u človeka spustilo. Dcéra je v citlivom veku a on často komentuje jej vyberavé jedáctvo. A komentuje aj to, keď ona spapá niečo sladké.

Aké sú odporúčania na denný príjem živín pre dospelého človeka a pre dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

tak ako je vaša otázka rozsiahla, tak minimálne tak by bola rozsiahla aj moja odpoveď. Nedá sa odpovedať jednou vetou.

Strava u detí a dospelých sa diametrálne líši. Ak je dieťa o vývoji potrebuje oveľa viac sacharidov ako dospelý človek. U dospelého sa zase berie do úvahy metabolizmus, krvná skupina, preferencie chutí a výkon počas dňa. Dôležitý je najmä bazálny metabolizmus, ktorý nám určuje množstvo, ktoré by sme mali za deň prijať aby sme mohli v noci regenerovať náš organizmus. Preto v noci spíme aby sa mohlo telo sústrediť na tento maximálny výkon. Ak cez deň neprijmeme dostatok živín, môže niečo v organizme strádať.

Rada by som Vám preto navrhla konzultáciu kde sa môžeme podrobnejšie porozprávať tom čo je zdravé a čo už prekračuje hranice. Budem rada ak budete pri rozhovore prítomní všetci traja.

Zdravie je najdôležitejšie a najvzácnejšie čo máme, avšak starostlivosť oň by nám nemalo brať radosť zo života.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/