Autosedačka po vajíčku

Zodpovedané
28. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o výbere autosedačky po vajíčku pre moju 6 mesačnú dcérku. Už teraz meria 80 cm a váži niečo cez 10 kg, preto hľadáme takú vhodnú pokračujúcu autosedačku do auta Peugeot 301, aby sme ju mohli čo najdlhšie využívať proti smeru jazdy v cenovej relácii okolo 300 eur.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky naozaj nežiaduce, neposkytne dieťatku dostatočnú oporu ani ochranu, a má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice.

Nepíšete, aké vajíčko máte, ak je dcérke ešte dobré veľkostne (netrčí jej z neho hlavička), využite ho čo najdlhšie.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Cybex Aton M je taktiež kvalitné vajíčko s mäkkou, pohodlnou vložkou. Je to jedno z najväčších vajíčok dostupných na trhu, bezpečné a pohodlné. Ako jedno z mála je certifikované aj pre leteckú prepravu. V aute sa dá upevniť pomocou isofixovej základne Cybex Base M alebo bezpečnostným pásom auta. Firma Cybex však s výrobou tohto modelu už skončila, preto ho nájdete v ponuke už len ako dopredaj skladových zásob.

Ak by ste ale radšej zvolili autosedačku, jedinou možnosťou pre ešte nesediace dieťa je Klippan Kiss 2 Plus alebo BeSafe iZi Turn B i-Size.

  • Klippan Kiss 2 Plus - protismerná autosedačka s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor. Autosedačku je možné kúpiť spolu so základňou.

  • BeSafe iZi Turn B i-Size - kvalitná, otočná autosedačka so škrupinou imitujúcou tvar a polohu vajíčka. Po vyrastení z nej môžete sedačku ďalej využívať až do hmotnosti 18 kg dieťaťa v protismere aj v smere jazdy. Z hľadiska bezpečnosti odporúčam zachovať čo najdlhšie jazdu v protismere.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek