5,5 mesačné dieťa zapeká po prvých príkrmoch. Ako postupovať?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

dcérka zatiaľ plne dojčená, ale vzhľadom na výrazné ubúdanie mlieka je už asi dva týždne prikrmovaná. Vyskúšali sme mrkvu, batat, zemiak, petržlen, cuketu, tekvicu. Prvý týždeň nebol so stolicou problém, ale to zjedla iba 1 - 2 lyžičky. Ďalší týždeň zjedla takmer všetko a mala úpornú zápchu (asi mrkva a batat boli problematické). Pomohla jej až šťava zo slivkového kompótu.

Teraz nedávam mrkvu a ani batát (tiež sa bojím sladkej tekvice), len už mi výrazne menej možností ostalo na príkrmy.

Čo ešte môžem vyskúšať jej dávať, aby to nezhoršilo zapekanie?

Môžem dávať cviklu, špenát a brokolicu?

Môžem dávať slivkovú šťavu tak malému dieťaťu preventívne aj denne?

Aké probiotiká by ste nám odporučili?

Čo by mohlo ešte pomôcť?

Je na ovocie ešte priskoro?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetky druhy zeleniny postupne môžete dávať. Takže áno brokolica, kaleráb, špenát, cvikla, uhorka, avokádo.

Slivkovú šťavu preventívne nie, iba pri probléme. Aby sme sa mu vyhli tak je potrebné dieťatku dávať pri príkrmoch aj vodu (dojčenskú alebo prevarenú kohútikovú), vždy po lyžičke príkrmu dajte lyžičku vody. V dojčení na požiadanie samozrejme pokračujte naďalej.

Probiotiká ideálne kúpiť ProBio-fix BABY Imun a vybrať celé balenie.

To, že nateraz nedávate mrkvu, batat a zemiak je dobré rozhodnutie. Môžete už zaradiť aj mäsko (2 - 3 druhy). Potom ovocie.

Probiotické kvapky ProBio-fix BABY Imun

Probiotické kvapky ProBio-fix BABY Imun sú výživový doplnok s obsahom baktérií mliečneho kvasenia Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®, Bifidobacterium animalis, ssp. lactis, BB-12®

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička