Aká je postupnosť pri závadzaní príkrmov 5 mesačnej dcérke?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

moja 5 mesačná dcérka pije umelé mlieko.

Ako a čím ju mám začať prikrmovať?

Aká je postupnosť v príkrmoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne sa riadim naseldovnou schémou (nie je to však jediný správny postup):

1. Začať zeleninkou (mrkva, zemiak, cuketa, tekvica, batat, červená repa) - najpr 1 druh, po vyskúšaní 2 druhov môžete ísť do kombinácii.

2. Po zavedení 5 druhov zeleniny zaradiť aj mäso ako kvalitný zdroj železa (telacie, kuracie, morčacie zajačie, bažant, hovädzie).

3. Po zavedení 3 - 5 druhov mäsa zaviesť obilniny (ryža, pšenica, cirok, pšeno, špalda).

4. Potom začať s ovocím (jablko, hruška, banán, slivka).

Potom postupne pridávať: ryby (pstruh, zubáč, losos), bielkovina kravského mlieka (zaviesť ako jogurt), orechy, ostatné druhy ovocia a zeleniny (aj citrusy, aj jahody, aj cibuľa, aj cesnak, škorica).

Do roka má dieťatko byť zoznámené so všetkýmid druhmi potravín okrem medu, hríbov a potravín obsahujúcich pridanú soľ či cukor.

Ak máte instagram, venujem sa tomu dosť podrebne v samostatných príspevkoch ak si dáte do heštegu prikrmovanieniejeveda.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička