Aké množstvo mliečnych výrobkov by malo mať 9 mesačné dieťa?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jedálnička 9 mesačnej dcérky. Bola plne dojčená a od 5. mesiaca sme začali s príkrmami.

Aktuálne má jedálniček:

  • raňajky dojčenie,
  • desiata nemliečna kaša urobená vo vode s ovocím/kaša s jogurtom a ovocím,
  • obed zeleninovo - mäsový prikrm (prip. vajíčko/strukovina 1x týždenne, ryža, cestoviny),
  • olovrant - trochu kaše/obedného príkrmu,
  • večera - nemliečna kaša urobená vo vode,
  • pred spaním a v noci - dojčenie.

Cez deň už nedojčím, pretože počas dňa po mliečku grcká. Pred spaním a ani v noci sa to nestáva. Iba počas dňa, asi kvôli zvýšenej aktivite.

Kaše dávam zatiaľ iba nemliečne instantné urobené vo vode.

Je podľa vás dostatočné, keď je dojčená iba po zobudení, pred spaním a v noci (zvyčajne 2-3x v noci)?

Je potrebné navýšiť množstvo mliečnych výrobkov, podávať mliečne kaše a jogurty každý deň?

Pre anémiu podávame železo Maltofer GTT.

Je potrebné pre lepšie vstrebávanie udržiavať odstup od mliečnych výrobkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to v poriadku. Samozrejme závisí to aj toho, že koľko máte mlieka. Ak sú to "len" 2 hlty, tak to nepokryje potrebu.

Mliečne výrobky jej dávať môžete. Nemusia byť na dennej báze, ale aj môžu. Biely jogurt, či mliečna kaša, trošku neskôr mozarela, lučina, za lyžičku - dve tvaroh, cottage, neskôr k roku eidam a iné takéto tvrdé syry.

Čo sa týka kaší a Vašej zníženej hladiny železa, tak táto kaša má veľmi dobrý obsah železa. Nevýhodou je, že je s príchuťou a teda je mliečna nie nemliečna. Ale obsah železa má naozaj skvelý https://nestlebaby.cz/sk/product/nestle-natures...

Pri Maltofere výrobca garantuje nasledovné: Jedlo ani nápoje neovplyvňujú absorpciu železa z lieku Maltofer. Maltofer možno užívať bez jedla alebo spolu s jedlom. Maltofer sa však odporúča užiť počas jedla alebo ihneď po jedle. Môže to znížiť výskyt gastrointestinálnych vedľajších účinkov.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička