Ako by mal vyzerať denný jedálniček u 7-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jedálneho lístku pre moje dieťa.

Ako by mal vyzerať denný jedálniček u 7-mesačného dieťaťa?

Kedy a čo postupne pridávať?

Aké jedlá na raňajky, desiatu, olovrant a večeru?

Môžete uviesť príklad jedálnička?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, kedy ste začali prikrmovať. Všeobecne sa každý chod pridáva cca po 3 - 4 týždňoch.

Začína sa obedom, ktorý má stále tvoriť mäsovo-zeleninový príkrm s olejom. Všetky možné druhy zeleniny, aj mäsa - zaraďuje sa všetko postupne po 3 dňoch. 1x do týždňa môžete dať vajce namiesto mäsa a 1x strukovinu. Nebáť sa ani rýb. Pre začiatok pstruh, zubáč, sumček, losos bez kostí.

Po cca 3 - 4 týždňoch môžete pridať do príkrmu lepok, aj ostatné obilniny. Ak je bez reakcie, tak môžete začať podávať večerné kaše (neochutené, bez cukru).

Následne na desiatu začíname zaraďovať ovocie - opäť všetky možné druhy.

Cca po mesiaci môžete zaradiť olovrant - jogurt, krémová polievočka, rizoto, cestovina.

Posledné sa zaraďujú raňajky - cca po 10. mesiaci. U niekoho skôr, u niekoho neskôr.

Príklad pre 7-mesačné by teda mohol byť:
* ráno - mlieko
* desiata - ovocie
* obed - mäsovo-zeleninový príkrm
* olovrant - mlieko
* večera - kaša

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička