Ako motivovať 8 mesačné dieťa, aby jedlo mäsovo-zeleninové príkrmy?

Zodpovedané
24. dec 2021

Dobrý deň,

môj 8 mesačný dojčený synček od začiatku prikrmovania (cca 2 mesiace) málo papá. Napriek tomu pekne priberá. Má zavedenú zeleninu, mäso, ovocie, lepok a jogurt. Na desiatu má najčastejšie ovocie alebo biely jogurt, ktorý mu veľmi chutí. Na obed mäsovo-zeleninový príkrm, ktorého zje ledva pár lyžičiek. Tvári sa kyslo a viac nechce.

Zistila som, že takýto príkrm zje, len vtedy, keď mu do neho pred podávaním primiešam biely jogurt. Takto zje aspoň 10 - 15 detských lyžičiek a netvári sa pritom kyslo.

Môžem to takto robiť zatiaľ pravidelne, aby zjedol aspoň niečo, lebo sa obávam, aby mu nechýbalo železo?

Dávam biely Rajo probio jogurt.

Ako často za týždeň a koľko denne môže zjesť jogurtu?

Naša pani doktorka povedala, že jogurt nepotrebuje a mám ho učiť hlavne na zeleninu a mäso. To sa však nedarí. Skúsila som zaviesť aj žĺtok. Na druhý deň po cca 24 hodinách od zjedenia synček zvracal prúdom niekoľkokrát. To sa mu predtým ešte nestalo.

Mohla to byť reakcia na žĺtok aj po takej dobe?

Odvtedy ho už nejedol.

Ďakujem

Dobrý deň,

hoci je pravda, že mliečne produkty znižujú vstrebávanie železa, ale ak je to nateraz overený spôsob ako zje viac príkrmu na obed, tak pokojne tam jogurt dávajte.

Skúšajte postupne znižovať množstvo lyžičike jogurtu v obednom príkrme. Skúste nájsť niečo, čo by mu chutilo (rasca, alebo nejaký druh aromatickej zeleniny - cibuľa, cesnak).

Dieťa môže pokojne denne zjesť 1 jogurt na desiatu či olovrant. Ale malo by mať hlavné jedlo mäsovozeleninový príkrm.

Môže byť toto reakcia na žĺtok, možno ste ho dali príliš veľa. Na začiatok treba iba 1/4 uvareného žltka. 3 dni po sebe. Skúste to opäť za 3 týždne od vracania.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička