Ako zavádzať nové príkrmy 6 mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

syn má 6 mesiacov a je druhý týždeň dokrmovaný. Zatiaľ sme iba na štvrtej zelenine - každú zeleninu mal 3 dni. Plus 4x denne 150 ml UM Aptamil Pre plus občas dojčenie.

Po koľko ml treba zvýšiť dávku mlieka, ak prestanem dojčiť?

Ako často a ako prechádzať z jednotky na dvojjku?

Kedy začať s mäsom?

Kedy začať s ovocím?

Kedy môžem dieťaťu dať cestovinu, ryžu, chlieb a rohlík?

Kedy zaradiť vajíčko a jogurt?
Ako, kedy a akú kašu zaradiť do jedálnička?

Od ktorého mesiaca môže jesť viac príkrmov za deň?

Máme ich dávať pred obedom alebo poobede?

Ďakujem

Dobrý deň,

s mäskom môžete začať pokojne po zaradení piatich druhov zeleniny (takže už aj). Dajte cca 3 druhy (morčacie, teľacie, králik, kura) a môžete ísť na lepok, potom hneď ovocie. Všetko nové vždy 3 dni po sebe.

Cestoviny ak bezvaječné, tak po zaradení lepku, vaječné až po zaradení vajca. Najskôr žĺtok a potom bielok (dajme tomu po zaradení lepku, ryže a viac druhov ovocia). Ryžu zaraďte pokojne po pár druhoch ovocia.

Chlieb a rohlík môžete po zaradení lepku dávať.

Ak už bude zaradený lepok môžete dávať večerné kaše. Potom zaradíte ovocie. To môžete zaraďovať buď ako desiatu, alebo olovrant ako Vám to vychádza s denným harmonogramom. Je to na Vás ako Vám to vyhovuje lepšie.

Ak môžete dojčite naďalej a radšej vyraďte UM. Je na dieťatku koľko si bude pýtať, neobmedzujte ho po jedlách, pôjde to postupne ako sa budú zvyšovať dávky príkrmov. Do roka je mliečko dôležité a príkrmy sú len doplnkové, na ochutnávanie a tvorenie návykov, zoznamovanie sa chuťami, textúrami, stolovaním atď.

Zaradenie kaší napríklad takto: Pre začiatok vyberte jednozložkovú, bez príchute. Podľa mňa ak dáte klasickú detskú krupičnú kašu alebo kupovanú instantnú bezpríchuťovú kašu (napr. Babylove 3-zrnná - ale na trhu je určite viac nemliečnych kaší bez pridaných príchutí, cukru). Ako s každou potravinou, podanie opakujeme 3 dni po sebe pre odsledovanie prípadných reakcií.

Lepok zavádzame v malých, postupne zvyšujúcich sa množstvách - cca 5 gramov denne (čo je pre začiatok asi 1 čajová lyžička danej potraviny, postupne zvyšovať) - pre toto odporúčam lepok zaviesť najprv 3 dni po sebe pridaním do príkrmu na obed a potom už veselo na večerné kašičky.

A ešte čo sa týka 1 a 2ky mlieka. Riaďte sa výrobcom, ako je deklarované použitie podľa veku na mlieku, ktoré ste vybrali.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička