Akú strukovinu a aké kaše odporúčate pre 6 mesačného chlapca?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobry deň ,

mám 6 mesačného syna, u ktorého som od 5 mesiaca začala s príkrmami velmi pomaličky. Stále hlavne dojčím. Má zaradených 7 druhov zeleniny a 3 druhy mäsa. Zo žĺtka zvracal. Čakám 2 týždne a podám znova.

Príkrmy s mäsom mi však odmieta, až ho napína. Zeleninu samu papá pekne. Chcela by som preto možno skúsiť strukoviny.

Aká strukovina je pre neho vhodná?

Od 2 do 5 mesiacov užíval Maltofer a tomu by som sa rada už vyhla.

Môžem pridať do stravy už kaše (pšeno, pohánka)?

Lepok zatiaľ nemá zavedený.

Kedy je najvhodnejšie kaše podávať?

Môžem dávať aj instantné ako Nominal?

Alebo je lepšie celé zrno a variť?

Ďakujem

Dobrý deň,

možnož bolo žlĺtka naraz príliš veľa. Je tučné a deti z neho občas vracajú. Dajte iba 1/4 žĺtka zamiešaného do celého zeleninového prírkmu.

Čo sa týka strukoviny, tak začína sa červenou šošovicou. Tú už pokojne v tomto veku môžete. Potom postupne v malých množstvách aj ostatné - šošovica, hrášok, fazuľa.

Kaše pridať môžete - napríklad pred večerným kúpaním. Aj lepkové aj bezlepkové. Na začiatok však lepok zavádzať v malm množstve - len 1 čajová lyžička denne, potom zvyšovať.

Môžete určite dávať aj instatné. Bez pridaného cukru a ideálne, keď si ich "sladíte" sama doma kúskom ovocia. Ale takto malé deti majú radi aj kaše bez príchutí. Nemajú také pokazené chuťové bunky ako my dospeláci a pokiaľ to tak je, tak im kaše netreba ochucovať.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička