Aký má byť pitný režim 14-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pitného režimu 14-mesačného dievčatka, ktoré váži necelých 10 kg. Nechce piť vodu sama, resp. vypije za celý deň asi 150 ml. Preto jej dávam ja. Musím ju niečím zaujať, aby sa napila. Polievky nepapá, obedy stále mixujeme. Čiže nejakú vodu má tam. Mlieka vypije cca 350 ml za 24 hodín.

Koľko vody by mala okrem toho vypiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

tabuľkovo by to malo byť aj cez liter tekutín, ale tejto tabuľkovej hodnoty sa netreba striktne držať, lebo ju nedosiahne väčšina detí.

Oveľa dôležitejšie je riadiť sa klinickým stavom dcérky:

  • či močí aspoň každé 4 hodiny v dostatočnom množstve,
  • či sa nesťažuje na bolesť hlavy,
  • či nie je veľmi spotené, červené,
  • či nemá tvrdú stolicu,
  • či má štandardný záujem o hru,
  • či je štandardne fyzicky aktívne,
  • či nie je predráždené, či naopak spavé a apatické.

Ak niečo z vyššie spomenutého je prítomné, treba navýšiť príjem tekutín.

Vodu však určite ponúkajte. Skúste ísť príkladom s hlasným popisovaním situácie (IDEM SA NAPIŤ, MŇAM, VODA, AHA MAMA PIJE), štngať si s dcérkou, či dávať piť zvieratkám, či knižke...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička