Aký má byť pitný režim 5 mesačného bábätka?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pitného režimu 5 mesačného synčeka, ktorý je čisto na UM a prikrmujem ho zatiaľ len na obed. Vodička mu veľmi nechutí, ale po príkrme sa mu vždy pár dúškov snažím dať. Inak veľmi vodu nechce. Čajíky sme ešte neskúšali.

Koľko by mal môj synček denne vypiť tekutiny okrem mliečka a príkrmu, do ktorého tiež dávam trošku vody, na ktorej zeleninku naparím?

Stačí to aj takto alebo je to málo?

Aký čajík odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre začiatok stačí pár dúškov. S čajíkmi si pokojne dajte čas aj po roku, ideálne tekutina je voda. Nateraz teda takéto množstvo zrejme stačí - ak sú plienky pocikané a stolica nie je príliš tvrdá, synček je hravý.

Postupne sa je fajn do roka dostať na niečo okolo 200 ml vody denne na pitie (urobíme tak dieťatku návyk, že sa vodička má piť). Neráta sa tu voda, ktorá je v príkrmoch.

Synčekovi najprv vodičku ponúkajte iba pri príkrmoch, neskôr začnete aj po spánkoch, potom aj pri hre. Je to tiež niečo, čo sa synček musí naučiť. Deti však k pitiu treba dlho nabádať, nemajú takú potrebu sa napiť ako my (minimálne do 3 rokov).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička