Čo robiť, keď 10 mesačný syn odmieta príkrmy?

Zodpovedané
23. okt 2021

Dobrý deň,

mám skoro 10 mesačného syna a s príkrmami bojujeme od 6 mesiaca. Niekedy zje 100g ale je to tak 5x za mesiac ostane otvorí ústa na 2 lyžičky, potom zatne pery a nepustí. Doma varené a ani kupované a ani kašičky. Stále sa dožaduje len prsníka a len chlebík alebo rohlík do ruky. Skúšala som mu dávať príkrmy tak, že som mu nedala prsník hodinu - niekedy dve. To však bol potom plač a chcel len prsník.

Odmieta piť z fľašky a aj pohárik so sosáčikom. Zo slamky ťahať nevie. Prišiel na to, že do lyžičky s vodu sa dá fúkať, tak iba to robí. Inak priberá podľa normy.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

trpezlivo skúšať, nezúfať si (aj keď viem aké je to demotivujúce). AK sa chlapček dobre vyvíja a preferuje v tomto veku mliečko, je to stále normálne, hoci samozrejme iba mliečko mu už nestačí.

Treba skúšať aj rôzne formy zábavky k jedeniu. Nie som zástancom videí k jedeniu, takže skôr knižka, dať mu zaváraninový pohár s viečkom, či obľúbené zvieratko. Niekto mu môže tancovať, proste dieťatko trošku zabaviť a pomedzi to ho nakŕmiť.

Je dôležité stále ponúkať jedlo varené, môže sa zo dňa na deň jeho preferencia zmeniť. Ale aj nemusí. Sú deti, ktoré toho veľa nenapapajú.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička