Do ktorého mesiaca môže byť mlieko hlavnou zložkou a ako naučiť dieťa jesť aj iné potraviny?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

dcéra má čoskoro 11 mesiacov a od narodenia je slabý jedák. Kojila som ju len 2 mesiace. Viac sa nedalo, lebo vôbec neťahala a UM vypila len trochu. Priberanie je u nej stále minimálne, má 7,5 kg. Nechce vôbec nič jesť - z ovocia, zeleniny, mäsa, jogurtov či kaší zje maximálne tri lyžičky. Keby namiesto toho vypila aspoň mlieko, často nechce ani to. Skúšala som jedlo hrou, aj nechať ju samu, ale iba sa s jedlom hrá a neje.

To, čo pripravím jej, dám na tanier aj sebe, jem pri nej, ale výsledok žiadny. Povedala som si, že ju teda do roka nechám na mlieku, ale neviem, čo mám urobiť, aby sa rozjedla.

Čo môžem ešte urobiť, alebo dokedy môže byť mlieko hlavnou zložkou?

Ďakujem

Dobrý deň

mlieko je hlavnou zložkou do 6. mesiaca. Potom sú dôležité aj ostatné potraviny, ktoré sa v jedálničku dieťaťa iba postupne usadzujú.

Každému to trvá trošku inak, Vašej dcérke evidentne pomalšie. Ak dobre psychomotoricky napreduje a neriešite žiadny zdravotný problém, skúsila by som vitamíny skupiny B na podpory chuti do jedla.

Jej váha je na hrane. Treba to riešiť aj s pediatrom, prípadne predpísať Nutridrinky.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička