Je vegánsky syr a jogurt adekvátnou náhradou za kravské mliečne produkty?

Zodpovedané
4. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o usmernenie, že ako nahradiť mliečne dávky pri alergii na BKM u ročného dieťaťa.

Našla som Vami odporúčané množstvá mliečnych produktov pre takto staré detičky: 350 ml mliečnych produktov denne. To namená, že ak zje denne napr. 1 jogurt, 30 g syra a mliečnu kašu, tak piť mliečko ani nemusí. Je to tak, že 150 ml mlieka je ako 100 gramov jogurtu alebo ako 30 gramov syra.

Je vegánsky syr a jogurt adekvátnou náhradou za kravské mliečne produkty?

Zvažujeme tiež kúpu kozieho sušeného mlieka, nakolko syn bez večerneho mlieka nezaspí a pýta aj v noci. Vieme, že rastlinné nie sú ani zďaleka takým zdrojom vápnika ako kravské, pripadne kozie mlieko.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nie je to 100% adekvátna náhrada pri alergii na BKM.

V takomto prípade by som synčekovi zatiaľ dávala klasické umelé mlieko, ktoré je určené pre deti s ABKM.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička