Je vyššie riziko vzniku alergickej reakcie, keď v 3,5 rokoch zavediem dcére arašidy?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

dcéra má 3,5 roka a ešte nemá zavedené arašidy. Už jedla vlašské orechy, lieskovce a mandle.

Je teraz vyššie riziko, že po zavedení arašidov nastane alergická reakcia?

Nikto z rodiny alergiu na arašidy nemá.

Ďakujem.

Dobrý deň,

sú štúdie, ktoré potvrdzujú, že skoré vystavenie sa alergénom orechov (medzi 4. - 11. mesiacom) znižuje možnosť alergickej reakcie na tieto potraviny.

Alergia na orechy je prítomná asi iba u 1% ľudí v nejakej forme (nie všetky sú tie "filmové" život ohrozujúce).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička