Kedy môžem zaradiť do stravy rastlinné mlieka?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania.

Kedy môžem zaradiť do stravy rastlinné mlieka?

A v akom množstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

rastlinné mlieka za mňa stačia až po 1. roku

Rastlinné mlieka nie sú mlieka v pravom zmysle slova. Sú to priemyselne vyrábané nápoje, ktoré neobsahujú iba jednu zložku, ale aj rôzne stabilizátory, soľ, cukor, dochucovadlá, atď.

Ak dieťa pije iba rastlinné mlieko – ryžové, ovsené, mandľové, gaštanové, sójové – nemá zabezpečený dostatočný denný príjem mliečnych produktov. Ak dieťa nemá reakciu, nie je v strave občasné podanie takéhoto rastlinného nápoja chybou, ale ani nevyhnutnosťou. Pokojne tieto druhy potravín môže prijímať v tuhom stave v pokrmoch ako je ryža, ovsené vločky, sója, či mandle.

Všetky rastlinné mlieka sú priemyselne vyrábané a nie sú vhodnou alternatívou pre dojčatá do roka na zavedenie daného druhu potraviny, ale ani bezprostredne po zavedení.

Čo sa týka rastlinných mliek po 1. roku života, tak by som ich odobrila, ale v jedálničku dieťaťa naozaj nie sú nevyhnutnosťou.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička