Koľko príkrmu môže spapať 10-mesačné dieťa?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

mám 10-mesačného syna a posledný mesiac - odkedy začal liezť a sedieť, tak horšie prospieva. Resp. prestal priberať.

Chcela by som mu zvýšiť množstvo jednotlivých príkrmov.

Môžem mu na raňajky ponúknuť 200 až 250 ml kaše zmiešanej s jogurtom alebo výživou?

Viem, že množstvo ovocia má byť maximálne 100 g.

Môžem mu dať na obed 250 ml mäsovo-zeleninového príkrmu?

A večeru rovnaké množstvo polievky/rizota/kuskusu?

Medzitým má aj desiatu a olovrant. Väčšinou je to momentálne UM, lebo mu to vychádza pred spánkom a iné nechce jesť. Preto ovocie ponúkam v kaši, aby mu nechýbalo.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, čo znamená horšie prospieva.

Pretože po začatí štvornožkovania je normálne, že deti prestanú priberať, váha sa postupne stabilzuje a prírastky sú pomalšie. Toto by som skonzultovala s Vašou doktorkou. Vám sa možno zdá, že horšie prospoeva, ale môže to byť norma.

Preto zatiaľ by som nenavyšovala dávky. Také dávky sú aj dosť vysoké, veľa deťom by z nich bolo zle, bolelo bruško.

Takže najprv skonzultovať váhu, potom podľa situácie. Skôr pridať kalorické potraviny - orechové maslá, avokádo, sporadicky tvaroh, syr.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička