Mám dávať 9 mesačnému synovi mliečne kaše?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

syn má čerstvých 9 mesiacov. Plne dojčený, papá príkrmy a na desiatu má ovocie. Obed zeleninu + mäso, alebo zeleninu + žĺtok. Večeru má kašu so zeleninou. Kašu buď ryžovú alebo pšenovú, chcem zaviesť aj kukuričnú. Ryžovú kašu robievam niekedy instantnú (Ravita alebo Nomina).

Kaše varím, alebo riedim len s vodou. Boli sme na poradni a doktorka povedala, že syn zastal na váhe a mám mu robiť mliečne kaše. Buď pridať do kaše 50 - 100 ml materského alebo UM, alebo kúpiť instantnú mliečnu kašu. Neodsávam si, asi mi to ani nepôjde, skúšala som.

Čo robiť v takom prípade?

Umelé mlieko veľmi nechcem pridávať a instantných mliečnych sa bojím. Počula som o alergických reakciách a neskoršom odmietaní mlieka. Podľa niektorých výživových poradkýň je základ materské mlieko, a preto mliečne kaše netreba.

Aký je Váš názor?

Instantné kaše mliečne sú zväčša ochutené, napr. vanilka, jahoda. Ja mu tam ale večer dávam zeleninku kvôli lepšej stráviteľnosti.

Doktorka mi povedala, aby som synovi dala už biely jogurt.

Nenahradí jogurt neprítomnosť mlieka vo večernej kaši?

Syn veľmi nepije vodičku. Niekedy sa napije, niekedy to vypľuje. Dojčím ho na požiadanie a za deň máva 5 - 6 pocikaných plienok. Ale keď vidím ako tú vodičku vypľuje, tak neviem čo ďalej.

Mám skúšať iné spôsoby ako do neho dostať vodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečne kaše sú úplne legitímna strava pre dojča, nie je dôvod strašenia matiek s nejakými reakciami. Mlieko v nich je procesne spracované a teda je vhodné. Mliečko je základ, ale pri ňom má dieťatko do roka nabehnúť na bežné rodinné stravovanie, teda aj napríklad na mliečne kaše.

Pokojne kúpte mliečnu kašu. Je na trhu veľa ochutených kaší, ktoré neobsahujú pridaný cukor - vyberajte tie. Táto je napr. aj bez príchute https://www.mall.sk/deti-mliecne-kase-4/kendami...

Biely jogurt môžete do kaše primiešať tiež. Len tá chuť nie je taká "lahodná" akú má mliečna kaša robená s mliekom. Pre začiatok voľte akýkoľvek biely neochutený probio jogurt 3,3%- 3,7%.

Čo sa týka vody, skúste pri príkrmoch po lyžičkách. Dojčené deti majú problém aj s fľaškami. Mne sa osvedčila fľaška so sosáčikom tohto typu https://www.alza.sk/maxi//philips-avent-hrnecek...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička