Mám synovi dávať do roka iba jedlá, po ktorých nezvracia?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

moje 10 mesačné dieťa po jedle zvracká (ryžovú krupicu, rôzne mliečne aj nemliečne kaše, jogurt, UM aj ryžu).

UM som dnes vymenila za Sunar AR a zatiaľ nevyvrackal. Uvidíme neskôr.

Môže ísť o alergiu na tieto jedlá alebo o reflux?

Nevyvracká:

  • raňajky (jablko, hruška, piškóta, banán),
  • obed (cuketa, batat, zemiak, mäso, vajíčko, tekvicu, repu, kaleráb, brokolicu a karfiol),
  • večera (ovsené vločky s jablkom).

Mám mu podávať iba toto jedlo až do jedného roku a neobmieňať ho?

Dnes som skúsila hrášok, kukuricu a ryžu. Syn to vyvracal.

Druhý problém sa týka zápchy. Synček pri tlačení jedenkrát zaplače.

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste na to ísť pomalšie. Dajte mu vždy iba 1 novú potravinu, aby ste videli po čom vracia. Nemusí to byť hrášok a kukurica - môže to byť ryža. Preto treba ísť cestou pomalšou, pozerať po čom reaguje vracaním. To potom nepodávať 2-3 týždne, vyskúšať opäť. Ak bude vracať opäť, potom vyskúšať až po roku.

Pokiaľ je zápcha, tak v prvom rade by som vyskúšala zvýšiť príjem tekutín (vody).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička