Úzkosti, strach, tŕpnutie pier a rúk po pôrode. Čo s tým?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

ďakujem za túto poradňu. Som 5 mesiacov po pôrode a prežívam úzkosti a strach. Občas mi tŕpnú pery a aj ruky, točí sa mi hlava, chce sa mi vracať a veľmi ma bolieva hlava. Toto som nikdy predtým nemala a bojujem s tým ako sa dá. Problém je, že už nevládzem.

Všetko nasvedčuje tomu, že prežívam popôrodnú depresiu.

Ako si môžem pomôcť?

Uvedomujem si, že nie som v poriadku. Chcem sa dať naspäť do kondície. Hanbím sa ísť za psychológom či psychiatrom. Bola som zdravá a pár týždňov po pôrode sa mi obrátil život hore nohami.

Prečo mám tieto pocity?

Viem si pomôcť nejako aj sama?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za vašu dôveru a silu povedať nám o tom, čo prežívate.

To je prvý krok k tomu, aby vám bolo lepšie a ako sama píšete, vrátili ste sa do pôvodnej pohody.

Príchod dieťaťa do života je napriek tomu, že to hodnotíme ako pozitívnu životnú udalosť neraz aj veľkou záťažou. Okrem veľkých hormonálnych či sociálnych zmien, zrazu vy ako mama máte vyplnený deň primárne napĺňaním potrieb malého človeka a často tak tie vaše potreby idú do úzadia. Dlhodobé fungovanie v takomto tempe je vyčerpávajúce. Neraz je to aj frustrujúce a môže viesť spolu s ďalšími faktormi k výraznej duševnej nepohode.

Duševná nepohoda sa môže prejavovať aj na fyzickej úrovni prejavmi, aké spomínate. Tieto prejavy môžu byť následkom aj nedostatočnej výživy (strava, pitný režim), alebo môžu byť dôsledkom iných procesov v tele, ktoré by vedel identifikovať napr. váš praktický lekár. Zvážte možnosť kontaktovať ho s prosbou o rozbor krvi.

Sama však píšete, že sa aktuálne necítite dobre a ja vám verím, že to môže byť naozaj vyčerpávajúce. V prvom rade vám chcem povedať, že po pôrode často prichádza k zhoršeniu duševného zdravia. Je to téma, ktorá je prítomná v živote veľkého množstva žien, no stále ostáva za dverami bytov či domov. Preto vám ďakujem, že ste našli silu o tom povedať a hľadať možnosti pomoci.

Najčastejšie prvou pomocou v takýchto prípadoch vie byť najbližšie okolie, ktoré vás môže vypočuť, byť vám oporou a zároveň vám dopriať viac času na oddych tým, že napr. zabezpečia chod domácnosti, preberú niektoré aktivity s dieťaťom a pod. Priestor, ktorý takto dokáže vzniknúť, dokážete využiť na aktivitu, ktorá vám vie dopriať oddych, napr. prechádzka, spánok, či čokoľvek, na čo máte chuť.

Tu však možnosti nekončia a prikláňala by som sa k tomu, aby podpora okolia bola odrazovým mostíkom pre vyhľadanie psychológa. Píšete, že pociťujete hanbu pri predstave takejto formy pomoci. Rada by som vám však uistiť, že psychológovia/psychoterapeuti sú tu práve pre takéto životné chvíle. Kedy človek potrebuje niekoho, s kým môže kráčať ďalej v náročných situáciách. Výhodou takejto formy pomoci je nielen v samotnej úľave ale aj v tom, že v rámci sedení si dokážete osvojiť nástroje, ktoré vám pomôžu zvládať náročné situácie aj neskôr v živote.

Ak by vám bolo ľahšie vedieť, že ako vnímali iné ženy vyhľadanie psychológa, na našom webe nájdete niekoľko príbehov. Nech sú vám posmelením k tomu, že toto je naozaj veľmi efektívna cesta ako si pomôcť.

Vyhľadať odbornú pomoc v podobe psychológa či psychiatra (psychiater môže predpisovať lieky) je prejavom veľkej sily, odvahy a chuti urobiť svoj život zase príjemným a nielen to. Tým, že sa v tejto situácii postaráte o seba a svoje duševné zdravie, staráte sa tým aj o vaše dieťa.

Spôsoby ako nájsť pre seba pomoc uvádzame na našom webe. Sú tam rôzne alternatívy. Verím, že tomu dáte šancu.

Kráčať duševnou ťažobou v samote je veľmi vyčerpávajúce. Sama na toto obdobie však byť nemusíte.

Držím vám palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk