Je darovacia zmluva časom napadnuteľná?

Zodpovedané
30. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom darovacej zmluvy na pozemok. Mama mi darovala pozemok, na ktorom som si postavila dom. Pozemok je zapísaný na moje meno aj na katastrálnom úrade.

Je takáto darovacia zmluva časom napadnuteľná?

Ide o to, že s bratom nemáme dobré vzťahy a obávam sa, že po smrti matky by mohlo k niečomu takémuto prísť z jeho strany.

Započítava sa po smrti matky mne darovaný pozemok do jej vlastníctva?

Budem musieť po dedičskom konaní vyplatiť brata z môjho pozemku?

Ďakujem

Dobrý deň,

darovacia zmluva teoreticky napadnuteľná je a pravdepodobnosť úspechu Vášho brata v konaní proti Vám nemožno bez ďalších detailov odhadnúť.

Ak budete s bratom po mame dediť zo zákona, tak sa Vám do Vášho podielu započíta to, čo ste za života Vašej matky od nej bezplatne dostali, pokiaľ nejde o obvyklé darovania. Darovanie pozemku nebude možné považovať za obvyklé darovanie, čiže o jeho hodnotu sa potom Váš dedičský podiel zníži.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk