Vydedenie nevlastných súrodencov. Je možné napadnúť závet?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

moji rodičia majú nad 80 rokov. Otec je onkologický pacient, ktorý nevie koľko bude žiť. Je pravdepodobné, že moju mamu prežije. Mám vlastnú sestru a z otcovej strany dvoch nevlastných súrodencov. Tí už majú deti a možno aj vnúčatá. Ide mi hlavne o byt, ktorý vlastnia moji rodičia. Ide mi o to, aby mama mala miesto na bývanie po prípadnej otcovej smrti.

Otec svoje deti z bývalého manželstva nevidel možno 40 rokov. Rozviedol sa, platil alimenty a viac ich nevidel. Ja som ich videla raz. Bolo to 25 rokov dozadu, keď ma kontaktovali. Otec ich pred pár rokmi vydedil v závete u notára.

Môžu jeho deti závet napadnúť?

Nechcem prísť o byt a nechcem ich z neho vyplácať. Chcem, aby mama mala byt a miesto na dožitie.

Aké opatrenia máme urobiť dopredu, kým otec žije?

Aká zmluva sa nedá zo strany nevlastných súrodencov napadnúť?

Prepis bytu na moju vlastnú sestru nepripadá do úvahy, lebo je nespoľahlivá. Ja nemám šťastné manželstvo a asi ma čaká do budúcnosti rozvod. Nerada by som z toho bytu následne vyplácala manžela, keď by spadal do BSM.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaši nevlastní súrodenci môžu za každých okolností listinu o vydedení napadnúť. Ich úspech v konaní by závisel od toho, aké dôkazy budú schopní predložiť.

Ak sa chcete vyhnúť hádkam o byt s nevlastnými súrodencami, máte dve možnosti:
1. Previesť byt na Vás a Vašu sestru, pričom obom rodičom zriadite v byte právo trvalého dožitia.
2. Alebo previesť byt na Vás a zriadiť obom rodičom v byte právo trvalého dožitia. Či a ako a hlavne kedy sa vyrovnáte s Vašou sestrou, závisí od Vás a Vašich rodičov.

Ak by ste mali záujem o prípravu zmluvnej dokumentácie, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk