Je možné napadnúť vydedenie a závet?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Starká má dvoch synov. Starší je od narodenia postihnutý (demencia stredné ťažká po kliešťovom pôrode), mladší je môj otec. Otec sa o starkú nezaujíma a ani o nás deti. Má 2 deti z manželstva (mňa a sestru). Ešte má 23-ročného syna a ďalšieho mesačného syna s inou ženou.

Starká sa rozhodla vydediť môjho otca a aj jeho dvoch synov. Spravila u notára vydedenie a závet. Požiadala ma, či sa stanem poručníčkou toho postihnutého syna. To už prebieha. Je tu veľké riziko, že otec sa bude vŕtať vo vydedení a aj v závete, aby sa dostal k domu.

Dá sa napadnúť vydedenie a závet?

Môže ten postihnutý spraviť závet?

Je platné, keď už mám uznesenie o určení opatrovníka?

Teraz si vyžiadali zo súdu lekársky psychiatrický posudok.

Mala by mi dať dom radšej kúpnopredajnou zmluvou?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemožno vylúčiť, že Váš otec napadne platnosť vydedenia/závetu a že takéto konanie bude trvať niekoľko rokov. Na základe toho, čo píšete, nemá však Váš otec veľké šance uspieť v takomto konaní. Všetko bude závisieť od toho, čo by v konaní jednotlivé strany preukázali.

V mene postihnutého syna by mal robiť závet jeho zástupca (súdom určený poručník, príp. iný zástupca). Takýto úkon by mal schvaľovať súd.

Predpokladám, že aktuálne máte k dispozícii len predbežné uznesenie o určení opatrovníka, keď konanie stále prebieha.

Ohľadom úvahy, či by Vám starká radšej nemala dom previesť ešte za života, tak je potrebné zvážiť to, že ak nebude dediť Váš otec a jeho synovia, budete dediť vy a Váš zdravotne postihnutý strýko. Keďže strýko nie je spôsobilý na právne úkony, budú v jeho prípade všetky dispozície s majetkom pomerne komplikované. Jednotlivé úkony bude musieť schvaľovať súd a niekedy bude možno potrebné ustanovovať aj kolízneho opatrovníka a pod.

Z praktického hľadiska by preto bolo pre Vás do budúcna výhodnejšie, ak by on nevlastnil žiaden veľký majetok.

Neodporúčala by som však Vašej starkej, aby Vám dom prevádzala kúpnopredajnou zmluvou. Lepšie je previesť ho darovacou zmluvou. Je tam menšie riziko, že Váš otec úspešne napadne platnosť zmluvy.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk