Napadnutie závetu vydedeným švagrom

8. dec 2019

zdravim zienky

Chcem sa opytat ci ste zazili nieco podobne a ci mi budete vediet poradit..Ide o to ze pred rokom a pol zomrel svokor ešte pred smrtou spisal zavet kde ustanovil za dedicov jeho ( a jeho davnejsie zosnulej manzelky) majetku svojho mladsieho syna,cize mojho manzela a manzelovho starsieho brata v nom vydedil..dovod je ten ze svagor je nenapravitelny gambler, ktory uz prehral aj svoje gate..pred pol rokom bolo dedicske konanie kde nam bolo oznamene ze dom a pozemok ktory vlastnili pripadne nam..lenze manzelov brat sa nam stale vyhraza ze to tak nenecha a ze napadne zavet a da nas na sud..chcem sa spytat ci to moze spravit a ak ano co vsetko nas caka?..ak ste tu niektora ktora mate podobnu skusenost budem rada ak napisete..

gelifil
8. dec 2019

nezmoze nic, ak je to v zavete

juliet86
8. dec 2019

porad sa s notarom a pravnikom. ak je spravne napisany zavet a vydedenie tak si safe

mrkvicka060
8. dec 2019

Ja co mam info, tak u nas sa zrovna tie zavety az tak neriesia a sud moze rozhodnut pre standardne delenie dedicstva, teda polovica kazdemu bratovi...

bets
8. dec 2019
prasiatko30
8. dec 2019

Tak neviem ale sa mi zda ze je zakonne dedenie - cast majetku z ktoreho nemoze pravoplatnych dedicov vydedit ani keby chcel len v pripade velmi zavaznych okolnosti - bol by sa pokusil zavrazdit vlastneho otca a este nieco takeho. Takze naozaj by som sa poradila s pravnikom ako to je

sasa1310
8. dec 2019

@gelifil ale môže. Podľa zákona je dieťa neopomenuteľný dedič. A ani v záveti deti nesmie opomenúť.

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
8. dec 2019

https://www.akmv.sk/vydedenie-deti-ako-platne-p...

Ak vedie neusporiadaný štýl života, tak ho mozno vydeliť.

sasa1310
8. dec 2019

V občianskom zákonníku sú tieto dôvody
(1)
Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a)
v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b)
o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c)
bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d)
trvalo vedie neusporiadaný život.

Ak švagor spĺňal jeden z týchto dôvodov a svokor to mal riadne právne ošetrené, tak nemá nárok na nič.
Ale ak to nemal právne ošetrené a svokor ho "vydedil" len na základe záveti, tak má nárok na polovičku zo svojho zákonného podielu, t. j. 1/4 majetku.

mogaa
8. dec 2019

Jasne že švagor môže napadnúť závet na súde a súd zváži či nastal zákonný dôvod na vydedenie.

vinkel
8. dec 2019

Mne osobne sa to nepáči. Ale súd tam zváži čo a ako. Ak chce niekto spísať závet tak istejšie je kúpna zmluva a nikto nezmôže nič. 🙂

lenka2710
8. dec 2019

Áno,môže napadnúť zavet! Môj otec tiež zdedil dom a hory,pozemky a pod
S tým že babka keď ešte žila,tak šetril a každého vyplatila, ale samozrejme bez dokladu,len z rúčky do rucky a keď zomrela,tak otcova sestra tiež napadla závet a že ona nic nedostala atď a že to da na súd
Ale otec nieje na súdy,tak ju vyplatil este raz prakticky a je pokoj

kitycat
8. dec 2019

hadam, ze napadnut to moze a hadam, ze to pojde z jeho vrecka. Vy sa nechcete delit? Skuste mu zavret usta nejakou ciastokou mozno to pomoze.

autor
8. dec 2019

tak on je chorobny gambler a svokor sa ho rozhodol vydedit po tom co raz napadol svokru ked mu nechcela dat peniaze..resp. vyplatit zanho jeden dlh..sotil do nej a svokra spadla tak ze si zlomila ruku..svokor vtedy nebol doma ale ked sa to dozvedel tak ešte vtedy som bola svedkom ako prisahal ze ho vydedi..svagor sa o svojich rodicov zaujimal len ked potreboval peniaze..aby mal co hadzat do automatov a svokor povedal ze nechce aby jeho tazko nadobudnute majetky prepil a prehral v kartach..to uviedol aj v zavete ako dovod vydedenia

autor
8. dec 2019

neviem ked sme sa s muzom radili s pravnikom tak nam povedal ze svagor nezmoze nic..na zaklade toho co videl v dokumentoch..ale neviem no..lebo svagor si v tomto dost verí..my by si ten dom chceli nechat svagor ale vyhlasuje ze ked ziska svoj dedicksy podiel tak dom sa preda..a on chce polovicu penazi

oliva276
8. dec 2019

Keď píšeš, že už prehral aj gate - nemá exekúcie? V prípade, ak by niečo zdedil, je povinný o tom informovať exekútora a ten by si exekvovanú čiastku stiahol (aj keby exekútora neinformoval, on to zistí). Skúste to švagrovi vysvetliť, dohodnúť sa s ním.

gelifil
8. dec 2019

presne tak!myslsi ze MK ti lepsie poradi ako pravnik, s ktorym ste sa radili?

pribinak
8. dec 2019

Vsak ked ste sa uz radili s právnikmi, tak co riesis? Si myslis, ze tu ti lepsie poradia ako pravnici?
Tak sko pise
@gelifil

autor
8. dec 2019

mna zaujima len ci mal niekto podobnu skusenost v zivote..moja mama ssa tiez radila s pravnikom raz v jednej veci ohladom zamestnavatela ktory jej povedal ze ma ona pravdu a nakoniec sud dopadol inak..tak len preto som chcela..

cacianka
8. dec 2019

Velmi zalezi ako je napisany zavet a dokazy o svagrovi. Najlepšie by bolo osobne konzultovat so sikovnym pravnikom ktory prezrie vsetku dokumentaciu a napise pravnu analyzu.
Staci drobnost a vysledok je opacny.takze zaplať si aj dvoch nezávislých, nech vieš na com si.
Svagor môže podat ci chce ale ci bude úspešný ...

hugigugin
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marseillefan
8. dec 2019

V najhoršom prípade pre vás dostane tvoj švagor štvrtinu (nie polovicu). Ak sa tak stane, dom predať nemôže. Môže predať svoju štvrtinu, ale na tú budete mať prekupné právo... nehovoriac o tom, že štvrtinu domu nikto aj tak nekúpi. Takže ak získa tú štvrtinu, dáko ho vyplaťte a bude vybavené.

gelifil
8. dec 2019

@marseillefan preco nie polovicu?

sasa1310
8. dec 2019

@gelifil pretože bola spísaná závet. A ak je spísaná závet a neopomenuteľný dedič bol opomenutý, má aj napriek tomu nárok aspoň na polovičku svojho zákonného podielu, čo v tomto prípade činí 1/4 lebo sú dvaja dediči. Čiže z polovičky polovicu

oli18
8. dec 2019

Načo sú potom závety? Švagor nemá šancu nič vysúdiť. Skúsenosť od známych.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
acrobaleno
9. dec 2019

Takto, rodič nemôže vydediť svoje dieťa, iba ak je preukázateľné, že je "darebák". A môže mať aj 20 závetov. Najlepšie by bolo, keby sa to vyriešilo už počas života napríklad darovaním, lebo otec mohol nakladať so svojím majetkom ako chcel.

janinka007
9. dec 2019

Najistejšie riešenie, ktoré už momentálne je pasé, že vám mali dom "predať" s vecným bremenom.

mpg
9. dec 2019

Treba si nájsť skúseného právnika.