Spôsobujú implantáty autoimunitné ochorenia?

Zodpovedané
21. okt 2018

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, či existujú dôveryhodné vedecké štúdie ohľadom Breast implants illness a čo si o tejto chorobe zo silikónov myslíte Vy.

Je možnosť, že silikóny naozaj dokážu vyvolať autoimunitné či iné ochorenie?

Zaznamenali ste vo svojej praxi, že by sa potvrdilo spojenie niektorých z príznakov (nielen prepuknutie autoimunitného ochorenia,ale napr. celkové nevysvetliteľné zhoršenie zdrav. stavu ) s BII ?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

v prvej chvíli sa ponúka jednoduchá odpoveď, že dodnes sa žiadne podozrenie nepotvrdilo a implantáty sú stále bezpečná voľba.
Pokúsim sa ale aj pre ostatných opísať vec detailnejšie.

Vedecké štúdie a ich dôveryhodnosť sa odvíja hlavne od dôveryhodnosti zdrojov a dát s ktorými pracujú. V tomto prípade nás zaujímajú len štúdie na veľkom počte žien. Odhaduje sa že počet žien s implantátmi je vo svete cca 50 miliónov. Najväčšie štúdie pracujú s cca 100tis. údajmi.

Pred niekoľkými týždňami podobná štúdia vyšla so závermi vyššieho výskytu autoimunitných ochorení u žien s implantátmi oproti ostatnej poplulácii. Vzápätí sa objavili odmietavé reakcie odbornej verejnosti voči záverom štúdie vrátane najvyššej autority FDA ( americká verzia nášho ústavu pre kontrolu liečiv ŠUKL).

Vyčítali jej viacero nedostatkov v princípoch uvažovania. Problémy takejto analýzy sú totiž v nedostatočných informáciách o pacientkách, ich živote, aké mali pridružené ochorenia a podobne. Mnoho žien podstúpi ďaľšiu výmenu u iného chirurga alebo inou s značkou implantátov, nechodí na kontroly pravidelne a dlhodobo..to všetko ovplyvňuje hodnotiteľnosť výsledkov štúdií pri zriedkavých udalostiach ako je autoimúnne ochorenie.

Prítomnosť implantátov totiž nepôsobí preventívne ani ako ochrana proti rôznym ochoreniam ani novovzniknutým.

Autoimunitné ochorenia sú svojou povahou nepredvídateľné a multifaktoriálne. Vieme že sa vyskytujú prevažne v populácii mladých ľudí a to najmä žien. Teda hocijaká štúdia skúmajúca dej u mladých žien /pritiahnime to za vlasy a povedzme že tancovanie na diskotéke/ pri veľkom porovnanávaní s ostatnou populáciou ukáže vyšší výskyt autoimúnnych ochorení. Ale ich absolútny počet je tak nízky, že reálny súvis potvrdíme alebo nadobro vylúčime až po mnohých desaťročiach. Dovtedy sa budú relatívne často objavovať potvrdzujúce alebo vyvracajúce štúdie.

Preto odpoveď naozaj nie je jednoduchá, ale myslím že dnes po 50 rokoch používania silikónových implantátov, vieme tvrdiť že sú bezpečné a v 99 % prípadov je pomer riziko/benefit akceptovateľný.

Skúsený plastický chirurg Vám pri konzultácii povie o týchto rizikách, tých všeobecných aj tých, čo sa týkajú priamo Vás, vzhľadom na aktuálny stav a Vaše očakávania.

Riziko akceptujete každým nastúpením do auta alebo lietadla. Štatisticky je riziko havárie malé, vylúčiť sa nedá, pomer riziko/benefit je v prospech cestovania a vyhnete sa mu jedine tak, že ostanete doma.

V mojej praxi som neprišiel do kontaktu s potvrdením autoimunitného ochorenia po operácii implantátmi. Aj najvyhľadávanejší plastický chirurg za svoj život stretne do 5000 žien. To je stále malý počet na seriózne štúdie a závery z nich.

Z odborných zdrojov vieme a aj na to pacientky pri konzultácii upozorňujem, že akékoľvek autoimunitné ochorenie sa môže zhoršiť alebo objaviť po stresovom podnete. Operácia, bolesť sú takéto podnety a to aj bez použitia silikónových implantátov. Implantáty Vás pred ochoreniami po zvyšok života chrániť nemôžu, ale v akomkoľvek čase sa dajú relatívne jednoducho vybrať.

Ospravedlňujem sa za dlhší text, no problematika tohto charakteru je komplikovaná a ťažko uchopiteľná aj pre odbornú verejnosť. Preto ma neprekvapuje zmätenosť mladých žien, keď sa dostanú do stretu s takouto informáciou.