Majú prsné implantáty vplyv na autoimunitné ochorenia?

Zodpovedané
16. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vplyvu prsných implantátov na autoimunitné ochorenia.

Majú prsné implantáty vplyv na autoimunitné ochorenia?

Máte skúsenosť s pacientkou, ktorej bola diagnostikovaná reuma a má prsné implantáty bez zhoršenie stavu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

táto otázka koluje "internetom" už dlhší čas a dodnes nemáme jednoznačný výsledok.

Spomeňme, že autoimunitné ochorenie je stav "chybnej", patologickej reakcie časti imunitného systému v tele, ktorý za určitých podmienok začne "bojovať" proti vlastným bunkám a iným častiam tkanív.

Aktuálne pri všetkých autoimunitných ochoreniach vieme, že sú relatívne zriedkavé, že sa vyskytujú 3x častejšie u žien ako u mužov. Vyskytujú sa prevažne vo veku 30-50 r a častejšie u fajčiarov. Príčina vzniku, zatiaľ nie je úplne jasná a pravdepodobne je multifaktoriálna, čiže ju spôsobuje viacero činiteľov najmä u geneticky pre-disponovaných jedincov.

Jedným z hlavných spúšťačov je dnes podozrievaný stres / psychický, fyzický../ čiže aj samotná operácia.

Rovnako to platí aj pri už diagnostikovaných autoimunitných ochoreniach, ktoré sa akoukoľvek operáciou môžu zhoršiť.

Vrátim sa na začiatok. Konkrétny faktor nie je známy a nie je ním doteraz ani silikón, hoci spomínaná operácia môže byť tá stresová aktivta spúšťajúca autoimunitný proces.

Mnoho štúdií sa v posledných desaťročiach venovalo problému autoimunitných ochorení pri silikónových implantátoch. Väčšinou sa prikláňajú na jednu alebo druhú stranu. ( financované výrobcami alebo naopak senzácie a uznania-chtiví jedinci.
Aby sme nikoho neurazili, hľadanie kauzality je svätým grálom štatistických štúdií.

Kauzalita znamená príčinnú súvislosť. To znamená, že vyšší výskyt autoimunitných ochorení musí byť priamo z dôvodu vplyvu prítomnosti silikónového implantátu.

Aby sa to odlíšilo, je potrebné bližšie špecifikovať "bežnú populáciu" bez implantátov. Pretože silikónové implantáty nie sú rovnomerne rozšírené v celej populácii ale vyberá si ich relatívne úzka a špecifická skupina. Čiže by sme museli vyhľadať ženy, ktoré by veľmi chceli podstúpiť augmentáciu, ale z nejakého dôvodu ju neabsolvovali, pričom by ten dôvod nesmel mať priamy vplyv na výskyt autoimunitných ochorení. Takéto sledovanie musí prebiehať desaťročia. Náročné až nemožné, však?

Pri hodnotení týchto štúdií je problém s dlhodobým sledovaním žien aj vzhľadom na zriedkavosť výskytu autoimunitných ochorení, často niekoľkoročný priebeh diagnostiky a tiež nízku špecificitu symptómov.

K záveru, to čo dnes vieme, augmentácia prsníkov je operácia s vysokým pomerom spokojnosti pacientiek ku riziku a počtu komplikácií a potrebných následných zásahov.
Preto patrí k najvyhľadávanejším plastickým operáciám na svete posledných viac ako 40 rokov.

Definitívne rozhodnutie je nakoniec vždy v rukách ženy po absolvovaní nezáväznej konzultácie u plastického chirurga. Sme stále lekári a snažíme sa podať Vám všetky potrebné informácie, ktorými disponujeme v danom čase.

Aj my neustále študujeme a držíme krok so svetovou modernou medicínou.