Chcem rodiť prirodzene. Dokážem to nejako ovplyvniť?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

prvého syna som rodila akútnou sekciou, lebo mi klesali ozvy. Pôrodná váha bola 4 300 g.Teraz som znova tehotná a gynekológ predpokladá opäť veľké dieťa.

Moja túžba je rodiť prirodzene - vaginálne.

Dokážem nejako ovplyvniť pôrod?

Môžem zostať doma čo najdlhšie až kým sa rozbehne pôrod?

Môžem si nedať pichnúť oxytocín?

V prípade, že začnem rodiť normálne a neskôr nastanú komplikácie.

Uspia ma a budem v celkovej anestéze, alebo budem rodiť s epidurálkou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

väčší hmotnostný odhad neznamená automaticky sekciu.

Pôrod môžete ovplyvniť hlavne svojím psychickým nastavením. Môžete skúsiť absolvovať nejaký predpôrodný kurz, kde si o svojich obavách môžete prehovoriť.

Pri samotnom pôrode je potrebné komunikovať s personálom, pýtať sa na dôvody intervencií počas pôrodu.

Čo sa týka oxytocínu, jeho podaní odmietnuť môžete, ale ak je oxytocín správne indikovaný dokáže pomôcť prirodzenému pôrodu.
Je potrebné aby ste mali pôrodníka, ktorému dôverujete.

Čo sa týka kontrakcií, tak ak je všetko v poriadku môžete byť zo začiatku doma.
Ak budete mať pri pôrode epidurál, je možné urobiť cisársky rez s touto anestézii.

Len v prípade akútneho cisárskeho rezu, kvôli ohrozeniu Vás a alebo bábätka, kedy sa na operáciu ponáhľa, tak sa žena uspí.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com