Čo môžem užívať, aby sa mi znovu nezopakoval predčasný pôrod?

Zodpovedané
14. aug 2020

Dobrý deň,

prvé tehotenstvo som mala bezproblémové až do 26. týždňa. Vtedy som začala mať hnedý výtok. Išla som k doktorovi hneď na druhý deň. Po kontrole doktor zistil, že sa mi začal skracovať krčok a som otvorená na dva prsty. Až do 35. týždňa som ležala v nemocnici a porodila predčasne. Syn bol našťastie zdravý.

Teraz som po 6. rokoch opäť tehotná. Mám 35 rokov. Od začiatku tehotenstva mám stále nejaké pichania, bolesti, ale podľa ultrazvuku je všetko ok. Aj tak sa strašne bojím, že sa všetko zopakuje a možno bude ešte horšie.

Moja mama s nami ležala so všetkými a všetci traja sme sa narodili skôr.

Je možnosť niečo užívať, aby sa mi to znova nezopakoval, aby som neporodila skôr?

Lekár ma nechal hneď od druhého mesiaca doma a nasadil mi Progesteron.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Utrogestan vaginálne v maximálnych odporučených dávkach znižuje riziko predčasného pôrodu.

Neviem aký závažný bol Váš stav, ale dá sa aj uvažovať o cerkláži (zašití hrdla) preventívne. Toto treba konzultovať s lekárom.

Nestresujte sa, pichanie a pobolievanie patrí ku každému tehotenstvu. Chápem, že máte obavy, ale snažte sa byť čo najviac v kľude.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com