Mám skrátený uzatvorený krčok. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
28. júl 2021

Dobrý deň,

pred dvoma týždňami mi bol ultrazvukom zistený skrátený krčok 24 mm. Hrdlo skrátené, vonkajšia bránka pre špic prsta, inak hrdlo uzatvorené, klenby voľné, hlavička nad vchodom.

Odvtedy užívam vyššie dávky magnézia - 3x2 denne, plus Utrogestan 2x1 vaginálne. Bol mi doporučený kľudový režim.

Po 10 dňoch som bola na kontrole a nález bol nezmenený, ale krčok bol vyšetrovaný iba pohmatom bez ultrazvuku.

Lekárka mi povedala, že kľudne môžem denne absolvovať aj krátku prechádzku. Osobne si myslím, že úplný kľudovy režim mi je skôr na škodu - cítim sa oveľa viac ubolená. Bolesti nemám žiadne. Maximálne občasné pichanie v podbrušku alebo krížoch, ktoré tiež skôr pripisujem nadmernému ležaniu.

Aké opatrenia mi odporúčate?

Je môj stav ešte v norme, alebo sa mám niečoho obávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, v ktorom ste týždni, tak sa neviem vyjadriť.

Iné opatrenia sú v 24. a iné v 34. týždni.

24 mm je hraničný nález a pokiaľ stav neprogreduje, je prognóza veľmi dobrá. Dlhodobý kľudový režim už odborná spoločnosť neodporúča. Naozaj je skôr na škodu.

Dávky Utrogestanu sa dajú ešte navýšiť po porade s lekárom.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com